Většina lidí má jedlou sodu, spojenou s pálením žáhy. Ale nezapomeňte si přihodit  sáček také do kufru na dovolenou. V létě dokáže tenhle nenápadný prášek hotové divy nejen v boji s pocením i vosami.

Oficiálně je jedlá soda hydrogenuhlčitan sodný (NaHCO3), tedy soda bicarbona. Nejznámější je rozmíchaná ve sklence vody, když zabírá proti pálení žáhy po nějakém ostrém jídle. Je skvělá také na čištění v kuchyni, odpadů, ale dokáže toho podstatně víc. Našli jsme pro vás celou řádku důvodů, proč bez ní v létě neobejdete.

S čím vám pomůže jedlá soda

1. Jste citliví na klimatizaci a pobolívá vás po cestě letadlem nebo autobusem v krku? Nasypte do deci vlažné vody dvě lžičky, zamíchejte a kloktejte. Opakujte několikrát denně.

2. Komu se v létě příliš potí nohy, může si udělat sodovou koupel, která nejen zabrání zápachu, ale i změkčí kůži. Pomáhá to i na plísňová onemocnění.

hornet-11515_6403. Pomůže i s údržbou bot tomu, komu se potí nohy. Boty je po vyzutí dobré sodou vysypat. Nebo do nich vložte plátěný sáček nebo ponožku s dvěma lžícemi prášku. Před obutím nasypte novou. To se samozřejmě hodí v případě, že budete naboso, nebo se nikde nebudete zouvat. A dodržujte při tom pravidlo, že by se jedny boty neměly nosit více dnů po sobě, aby měly čas vyschnout.

4. Při bodnutí hmyzem pomůže na bolest i otok kašička z vody a jedlé sody. Zklidní i kůži po popálení kopřivou.

5. Pokud jste se zapomněli na koupališti namazat a nemáte k dispozici ani přípravek po opalování, stejná kašička ze sody vám uleví a zklidní kůži spálenou sluncem.

3f5275344baf1861625918d6346c15e16. Jedlá soda se používá také v receptech na domácí bio deodoranty. Pokud ho chcete vyzkoušet, zde najdete návod na výrobu deodorantu. Jako rychlá pomoc během ‚horké chvilky‘ pak stačí jedlou sodou poprášit podpaží.

7. Když máte ve vlasech opalovací krém, gel nebo jiný přípravek, použijte při jejich mytí sodu. Pak vlasy jen dobře propláchněte.

fish-234677_6408. Když se třeba během dovolené u moře necháte zlákat nabídkou na místním trhu a pustíte se do čištění a porcování ryb, jedlá soda vám při následném mytí rukou pomůže odstranit nepříjemný pach rybiny. Tento tip oceníte i o Vánocích, až budete připravovat tradičního kapra.

9. Soda je geniální na úklid. Že se skvěle hodí na čištění výlevek nebo varných konvic, je známá věc. Ale tušili jste, že pěkně vyčistí začouzený zahradní gril? Prášek dejte na hadřík a začněte čistit.

10. A když jsme u toho grilování, máme další tip. Ne všechno vepřové je z mladých kousků. Když máte pocit, že je vaše „flákota“ tvrdá, naložte ji do sody.

steak-353115_640

Foto: PInterest

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..