Kočky mají mlsné jazýčky a jen tak se jim nezavděčíte. Když si nedáte pozor, mohou u vás doma mazlíčci strádat. Máme pro vás deset chyb, které možná děláte a nevíte o tom.

Zatímco pes slupne skoro všechno, kočka je vybíravá a vyžaduje své rituály. Není divu, protože kočky mají více než 500 chuťových pohárků, takže moc dobře poznají, co jim chutná. Faktem ale je, že spoustu budoucích starostí si vyrábíte sami, když děláme chybu u kotěte.

cat-mia-703412_19201. Koťatům nepodstrojujte
Když si domů přinesete koťátko, nesnažte se mu snést modré z nebe. Chuť si totiž kočky formují od mala. Když budete od začátku servírovat třeba kvalitní granule, nebude mu odstrojovat, bude v dospělosti méně mlsné, nebudou loudit nebo dokonce chodit vám do talíře.

2. Servírujete studenou kuchyni
Když dáte kočce konzervu z lednice, nebude jí moc chutnat. Teplota krmení je pro kočky důležitá. Nejraději mají teplotu okolo 38 stupňů, připomíná jim to totiž čerstvě ulovenou kořist. Proto nechte jídlo vždy ohřát na pokojovou teplotu.

3. Krmíte jednou denně
„Kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, tak u kočky nevadí ji nechat přes noc. Je to lovecké zvíře, které je zvyklé chodit lovit v noci. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech, “ říká výrobce krmiva Martin Pučálka z krmiva-pucalka.cz.

4 .Březí kočce dáváte stejné jídlo
Když kočka čeká koťátka, krmné dávky je potřeba změnit. Dávejte jí potravu třikrát až čtyřikrát denně. Tento způsob krmení se ale používá až v druhé polovině březosti, protože až tehdy se vyvíjí plod. Nezapomeňte vybírat krmivo bohatší na vitamíny a minerály.

5. Málo vody
I když kočky nejsou takový vodomilové jako psi, pitná režim je pro ně stejně důležitý. Nedostatek vody může mít vážné zdravotní následky, třeba v podobě nemoci močových cest. Kočka by denně měla vypít tak 150 ml denně. Misku s čistou vodou dávejte úplně těsně vedle misky na jídlo.

6. Rychle měníte jídelníček
Jak už jsme psali, jsou kočky mlsné. Proto je u nich změn jídelníčku náročnější, než je tomu u psů. Vyměnit jedno krmení za druhé je proto složitější.„ Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem. Přechod někdy může trvat i dva týdny, “ upozorňuje Martin Pučálka.

7 Nedodržujete rituály
Pravidelné rituály jsou pro kočky velmi důležité. Přinášejí jim klid a pocit stability. Proto je dobré naučit je na krmení v pravidelných intervalech. Ideální je ráno, než jdete do práce a pak po návratu, třeba kolem šesté až sedmé hodiny. Případně pak v noci pak můžete misku doplnit. Misky po každém jídle důkladně umyjte. Některé kočky si potrpí na pořádek a z ušpiněných misek odmítají jíst.

cat-408453_12808. Dáváte mléko
Také dáváte své kočce pravidelně misku s mlékem? Tak to jste se stali obětí zažitého mýtu. Dospělá kočka mléko nepotřebuje. Může po něm mít průjem, protože ho špatně tráví. Koťata ho potřebují, ale nedávejte jim kravské, potřebují speciální.

9. Neměníte krmivo
Kočka prožívá různé životní etapy, kterým je potřeba přizpůsobit krmení. Například kastrované kočky jsou často trochu lenivější, mají méně pohybu, a tak mohou přibírat. Ideální je jim dávat light granule nebo konzervy. U starších koček, tak od osmi let výš, se zaměřte na krmivo s vyšším obsahem minerálů a vitamínů. Krmte je také vícekrát za den. Pro dobrou funkci ledvin se doporučuje potravu velmi mírně osolit.

10. Jedna miska pro víc koček
V domácnosti s více kočkami je potřeba každé z nich dávat krmení do vlastní misky. Po dojedení misku dobře umyjte. Společné stolování nevadí jen koťatům. Jen musíte dávat pozor, aby se dostalo na všechny a větší neodstrkovala menší.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..