Čistíte koberec jen jednou za rok? S našimi tipy se vám rychle a efektivně podaří odstranit skvrny a oživit barvy bez drahého půjčování speciálních stojů. Nejlepší pomocníci jsou v kuchyni.

Sůl vysypte před čistěním do koberce, zašlapte a pak vysajte.

Sůl vysypte před čistěním do koberce, zašlapte a pak vysajte.

1 Barvu nechte vykysat
Ztrácí už váš oblíbený koberec po babičce barvu? Tak ji oživte. Nejlepším způsobem je potřít povrch hadříkem namočeném v octové vodě. Nebo na koberec vysypejte celý sáček soli, kterou zašlapete. Pak ji vysajte. Nabalí na sebe špínu. Další možností je pytlík s kysaným zelím. To nejen oživí barvu, ale i čistí. Zelí nechte okapat v cedníku a rozložte po koberci. Převalujte ho po koberci čistým hadříkem. Jakmile je zelí špinavé, vyhoďte ho.

2 Voda vlně nesvědčí
I když moderní koberce jsou většinou umělé, ten peršan, co se u vás dědí, asi nebude. Nebo jste neodolali a koupili nějaký designový kousek z hedvábí nebo vlny. Na takové materiály se voda na čištění vzít nesmí. Obdobně se nesmí máčet koberce na dřevěných podlahách. Mohla by se pod ním tvořit plíseň. Potřebujete použít takzvanou suchou cestu. To se po koberci rozsype prášek, který naváže špínu, a pak ho vysajete.

3 Vlhké dřevo barví
Když už se rozhodnete půjčit čistící stroj, protože máte celoplošný koberec, se kterým nehnete, dejte pozor na nábytek. Po vyčištění ho musíte dát zpátky na koberec. Když je dřevěný, dejte si pozor na fleky. Mokré nohy navlhnou, a kromě otlaku vytvoří skvrnu. Raději je podložte třeba plastovou podložkou.

4 Z lícu neklepejte
Doby, kdy bylo na každém dvoře klepadlo, měly něco do sebe. Kusový koberec se i při všech těch klepačkách ve vysavačích vyplatí jednou za čas vzít ven a pořádně vyklepat ručně. Dělejte to jen z rubu. Prach z lícové strany smeťte.

5 Když napadne
Malé kusové koberce není špatné jedno za rok vyválet v čerstvém prašanu. Tedy když napadne. Položte koberec lícem ke sněhu, vyklepejte klepačkou a pak omeťte smetáčkem.

 

6Fleky oškrabejte nožem
Čas od času se stane, že se na koberci objeví skvrny o dehty, asfaltu nebo kolomazi.

 

Ocet je při čištění koberců neocenitelný pomocník.

Ocet je při čištění koberců neocenitelný pomocník.

7Značkování přebije ocet
Když se na koberci stane nehoda zvířecímu mazlíčkovi, nebo si kocour začne značkovat, pomůže ocet. Místo potřete hadříkem namočeným v octě, který sebere pachy, a pak vyčistěte kobercovým prostředkem.

8Kávu vyčistíte lihem
Vylitý šálek kávy, čaje, čokolády nebo kakaa vyčistěte nejprve benzínem a pak místo vyčistěte octovou vodou.

 

9 Žvýkačku zmrazte
Když se do koberce zašlape žvýkačka, vydejte se k mrazáku. Platí tu stejná pomůcka, jako na vlasy. Položte na ni led nebo zmrzlé potraviny, aby žvýkačka zmrzla a zkřehla. Pak ji vydrolte a místo vyčistěte.

 

10 Hořčici zničí mýdlo
Skvrny od hořčice, omáček nebo vajec zničí roztok mýdlové vody a čpavku.

 

Foto: Maru

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..