Kožené boty jsou skvělé. Dýchají, uzpůsobí se noze, a když se o ně dobře staráte, tak dlouho pěkně vypadají. Máme pro vás pár rad, jak to zařídit.

1 Starý dobrý napínák
Tak jako naši dědečkové a babičky po každém zutí boty napínali na napínák, dělejte to taky. Všechny nerovnosti se tak pěkně natáhnou a boty neztratí tvar. Například Ikea je prodává za pár korun ve dvou provedeních.

2 Impregnujte
Hned po koupi si dejte tu práci a boty naimpregnujte. Budou nejen odolné proti vodě nebo sněhu, ale pomůže to i při špinění. Nejlepší jsou takzvané hybridní impregnace, které odpuzují špínu.

 

3Lžíce nejen na polévku
Velkým pomocníkem a ochráncem kožených bot je klasická nazouvací lžíce. Chrání opatek proti ošlapání. Kdo chce mít pohodlíčko, pořídí si dlouhou.

 

4 Na střídačku
I když se do nějakých bot zamilujete, nenoste je každý den. Potřebují se vyvětrat a vyshcnout. Takže si druhý den raději vyberte jiné.

 

5Krémujte a leštěte
Nejlepším pomocníkem při údržbě bot je dobrý krém, nejlépe v barvě bot. Jsou sice i neutrální, ale barevný dokáže zamaskovat i lehké okopání. Lakovky nejlépe vyčistíte hadříkem a mýdlovou vodou. Naleštíte je třeba čistícími ubrousky nebo syrovou cibulí. Na semišky platí speciální gumový kartáč.

6 Na semišky s houbičkou
První pomoc u špinavých semišek najdete v obyčejné houbičce na nádobí. Vezměte si nějakou novou a nejprve čistěte jemnou stranou. Když je potřeba kůži pročísnout, vezměte to opatrně hrubou stranou. Na hloubkové čistění jsou v obchodech pěnové čističe.

7Zažeňte odér
Komu jsou boty nepříjemně cítit, může je vytřít hypermanganem nebo octovou vodou

 

8 Nacpete je
Hlavně lodičkám a jiným společenským botám nedělá dobře, když totálně promoknou. Aby dobře vyschly, je potřeba je vycpat novinami. Postavte je někam do kouta, ale nikdy k topení. To by vám ztvrdly.

 

9Angažujte banán
Jste v práci a najednou koukáte, že vaše černé boty vypadají omšele? Tak je otřete vnitřní stranou slupky od banánu nebo pomerančové kůry. Pak je přeleštěte ubrouskem.

 

10Prolijte je lihem
Koho bota tlačí, může ji vytřít lihem a hned nazout. Měla by se přizpůsobit.

 

11 Kupte si barvu
Hlavně při řízení si boty často odřete. Na větší chyby už krém nestačí. Kupte si raději barvu na kůži v odpovídajícím odstínu. Barva ve spreji není až tak šikovná, protože musíte stříkat větší část boty. Na opravy se hodí malá balení tekuté barvy, kterou jemně nanesete štětcem v několika tenkých vrstvách. Nám se osvědčily například terno barvy, které jsou v široké paletě.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..