Už máte plné zuby diet s jídelníčky plnými jídel, která vám vůbec nechutnají? Pokud chcete konečně se svou váhou pohnout, potřebujete něco, co vás bude bavit a hlavně vám bude chutnat. Máme pro vás na hubnutí hned tři takové diety, které dietami v pravém slova smyslu nejsou.

Talířková dieta
Na malý talířek se vejde méně jídla, ale my si nepřipadáme ošizení.

Na malý talířek se vejde méně jídla, ale my si nepřipadáme ošizení.

Jedna z nejpříjemnějších diet. V angličtině je známá jako Small plate movement. Vychází z výzkumů, které potvrdily, že čím větší mají lidi talíř, tím toho víc sní. Podle nich se od roku 1900 zvětšily v Severní Americe a Evropě talíře o 20 %, což se podstatně podepsalo na váze obyvatelstva.

Jak na to?

Zjednodušeně vám stačí, když si koupíte menší, nejlépe dezertní talířky. Můžete všechno, ale jen na malých talířcích, tím snížíte příjem sacharidů. Přidejte k tomu víc zeleniny, která by měla zastoupit půlku hlavních jídel, a vynechte sladkosti. Takže vás nebude sžírat pocit, co všechno nesmíte, a budete hubnout. Sice pomalu, ale o to jistěji. Uberete pár stovek kalorií denně a za rok můžete mít i o 10 kilogramů méně.

Dělená strava

První s ní k nám v devadesátých letech vtrhla herečka Lenka Kořínková. Chytilo to soustu lidí. Odborníci dodnes vrtí hlavou, protože vědecky se úspěch moc vysvětlit nedá. Vymyslel ji lékař Howard Hayem pro lidé s nemocnými ledvinami. Potraviny jsou rozděleny na tři skupiny – sacharidy, bílkoviny a neutrální. Jeden den si můžete dát jen sacharidy nebo jen bílkoviny, oboje můžete libovolně míchat s neutrálními potravinami. Aby byla strava vyvážená, je potřeba dny střídat. Opět hubnete pomalu.

Co je co

Do bílkovin patří maso (jen vynechte vepřové), mléčné výrobky, vejce, sója, citrusy, hrušky, meruňky, broskve nebo třešně. Sacharidy zastupují brambory, kukuřice, výrobky z celozrnné mouky, rýže, kapusta a veškeré sladké ovoce. Neutrální je zelenina, jako jsou okurky, zelí, mrkev, paprika, salát, luštěniny, ořechy nebo třeba houby. K úspěchu už vám zbývá jen vynechat oblíbený smažený trojobal, sladké a slané mňamky a slazené limonády.

Paleo dieta
Maso jedli u prapředci, tak se k němu vraťme.

Maso jedli u prapředci, tak se k němu vraťme.

U nás novinka, ve světě už dlouho šlágr. Podle propagátorů se s ní vracíme zpět ke kořenům a jídelníčku našich jeskynních předků. Tvrdí, že naše zažívání si na nové potraviny, rozuměj mladší než člověk, doposud nezvyklo. Takže se při dietě obejdete bez obilí, mléka, cukru, průmyslově zpracovaných potravin, luštěnin a některých olejů.

Jako pralidi

Naopak dopřávat si budete zeleninu, kvalitní maso a vejce. Možná se vám to zdá trochu monotematické, ale s dobrými recepty vás tenhle systém bude bavit. Recepty najdete třeba v kuchařce Melissy Joulwan Dobře živeni, která před časem byla i v Čechách. Hlavní vtip diety je v tom, že sledujete, co jíte.  spoustu upravených potravin si pak rádi odpustíte. V čem jsou kvanta éček, to necháte v obchodě. Spousta lidí paleo nebere jako dietu, ale je to pro ně životní styl.

Náš tip: Mějte se rádi. Když si dáte něco dobrého, co není ani trochu dietní, nevyčítejte si to.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..