Pokud chcete v boji s nečistotou používat co nejméně  ‚chemie‘, máme pro vás jednoduché návody na výrobu domácích čisticích prostředků. Připravíte si je snadno za pár korun z běžně dostupných surovin a úklid vám s nimi půjde od ruky. 

V ČR se ročně spotřebuje přes 80 000 tun chemických čisticích a úklidových prostředků. Ve skutečnosti jsou to nejtoxitější látky v našich domovech. Pokud se chcete vyhnout karcinogenům, neurotoxinům apod., můžete zkusit naše návody na domácí přípravky, které zdraví neohrožují. Naštěstí drogerie bez chemie už se dá také koupit, v našem oblíbeném e-shopu pořídíte tělu i přírodě šetrné úklidové prostředky všeho druhu.

1. Univerzální citrusový čistič

slupky z citrusů (mandarinky, citrony, pomeranče, grep)
bílý vinný ocet
uzavíratelná sklenice
(množství surovin záleží na velikosti použité sklenice)

1. Sklenici až po okraj pořádně napěchujeme směsí citrusových slupek a zalijeme bílým octem. Víčko dobře utěsníme a slupky necháme macerovat alespoň 14 dní.


2.
Ve chvíli, kdy nálev získá silné citrusové aroma a zbarví se do žluta, ho můžeme přes sítko scedit. Přecezený  koncentrát naředíme vodou v poměru 1:1! Hotový čistič přelijeme do lahví s rozprašovačem.

Používáme všude, kde se podle osvědčených babských rad bral na pomoc ocet – na mytí lednice, kdekoli v kuchyni, na čistění vany apod. Skvěle čistí, odmašťuje i voní.

 

ID-100145006
2. Přírodní víceúčelový čistič

1 litr vody
1 lžíce bílého octa
1 lžíce jedlé sody
10 kapek citronové silice (voní i dezinfikuje)

Do větší nádoby nalijeme horkou vodu. Přidáme ocet a jedlou sodu a provoníme 10 kapkami citrónové silice. Pořádně promícháme a plníme do lahví s rozprašovačem.

 

bath-2192_1280
3. Sprej na vodní kámen

325 ml vody
25 ml tekutého mýdla či jaru
60 ml lihu (do úklidových prostředků lze použít např. 96% biolíh, který se prodává do lihových krbů či do fondue)
75 g kyseliny citronové
10 ml vonného oleje (tato ingredience je volitelná)

Vodu ohřejeme, rozpustíme v ní kyselinu citronovou a přidáme mýdlo či jar. Pokud chceme přidávat vonný olej, rozpustíme ho nejdříve v lihu a až poté to přidáme do kyselého základu. A to je všechno.

Po zchladnutí plníme do lahví s rozprašovačem a používáme dle potřeby. Necháme chvíli působit, potom setřeme houbičkou a opláchneme čistou vodou.
POZOR! Nepoužívat na kamenné povrchy typu mramor!!!

A doma si můžete vyrobit vlastní přípravky nejen na úklid, ale i na praní. Podívejte se, jak snadné je vyrobit si domácí gel na praní a aviváž.  

Zdroj:  apartmenttherapy.commishabeauty.org

 

798x90-products.gif

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..