Máte o dovolené na psa víc času a chcete mu vynahradit chvíle, kdy musel doma čekat? Pokud mu chcete naservírovat nějakou lidskou dobrůtku, může ho to v krajním případě i stát život. To třeba v případě, že malé plemeno dostane čokoládu.

Čokoláda je pr psy toxická. Menší plemena mohou skončit na vypláchnutí žaludku.

Čokoláda je pr psy toxická. Menší plemena mohou skončit na vypláchnutí žaludku.

Čokoláda
Zatímco nás čokoláda vzpruží, pro psa je v určitém množství toxická. Veterináři by mohli vyprávět o malých psech, kterým zachraňovali život pumpováním žaludky, když páníčci zapomněli na sedačce bonboniéru. Nejhorší je kvalitní hořká čokoláda. Obsahd kofeinu, teobrominu a tuku může pro psa znamenat srdeční problémy, které v krajním případě skončí smrtí.

Káva a cola
Ze stejného důvodu jako čokoláda jsou pro psy rizikové i potraviny a nápoje s kofeinem, jako jsou například káva nebo cola. Třeba náš pes doslova číhá, jestli náhodou neodložím hrneček se sedlinou od kávy s mlékem. Má na to radar. Kofein dokáže tak vybudit nervový a cévní systém, že zvíře snadno začne zvracet, je neklidné a takový nápor může skončit i tragicky.

Po hroznovém víně bude mít váš pes v lepším případě zažívací potíže,  v horším alergickou reakci a  vážné problémy s ledvinami

Po hroznovém víně bude mít váš pes v lepším případě zažívací potíže, v horším alergickou reakci a vážné problémy s ledvinami

Hroznové víno
Řada psů si na zahradě pošmákne na spadaném ovoci. Ani doma nepohrdnou jablíčkem, jahodami nebo melounu, ale jsou druhy, kterým by se měli vyhnout. „Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů. Ze stejného důvodu  zvířeti nedávejte rozinky.

Ořechy
Když máte slabost na ořechy a sypete si je po bytě do mističek, mějte se před psem na pozoru. Především vlašské a makadamové jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Cibule
Dáváte svému psímu mazlíčkovi zbytky ze svého talíře: Tak to děláte hned dvojí chybu. Za prvé výchovnou, za druhé mu ukládáte o život. Základem většiny jídel je cibule, a ta jim nesvědčí. „Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí, protože obsahují látky, které ničí červené krvinky a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná není ani pažitka, jak syrová, tak ve vařeném stavu,“ dodává Martin Pučálka.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..