V některých domácnostech je boj s plísněmi na denním programu. Pokud při takové frekvenci nechcete pořád dýchat chlorové výpary z chemických přípravků, zkuste některý z našich šetrnějších způsobů.

Plíseň je všudypřítomná. Pro svůj život nepotřebuje skoro nic. Stačí jí trocha vlhka a vesele si bují. I já s ní doma pravidelně bojuji. Sava a podobných dryjáků už jsem měla plné zuby, a tak jsem se pídila po něčem méně chemickém.

Ocet

O tom, že je nepřekonatelný při čistění usazenin od vodního kamene jsem věděla, ale že dokáže i dezinfikovat, mě nenapadlo. Přitom dokáže zakročit při plísním i bakteriím. Je skvělý třeba na dezinfekci myčky nádobí. Jen potřebujete destilovaný ocet. Nalijte hrnek do myčky a nastavte krátký program naprázdno. Stejně dobře si  ocet dokáže poradit se zašedlými spárami a načernalými kouty v koupelně na dlaždičkách nebo sprchovém koutě. Nejlepší je ocet nalít do rozprašovače a nastříkat přímo na plíseň. Po dvaceti minutých opláchnout a nechat uschnout. Dobrou vychytávkou je nalít ocet na houbičku, která se ho nacucá a pak postižená místa potřít a nechat působit pár hodin.

Univerzální čistič

100 ml octa a dva malé sáčky jedlé sody dejte do 1,5 l vody. Nalijte do rozprašovače a můžete začít velký úklid.

Esenciální oleje

Dobrými bojovníky s plísní jsou oleje z rostlin, které mají vysokou koncentraci. Velmi účinný je například olej z grapefruitových jadérek nebo tea tree, které také dokážou proti bakteriím bojovat. Oproti octu mají velkou výhodu, že voní. Do rozprašovače dejte půl litru vody a 2 čajové lžičky oleje. Nastříkejte na plíseň a nechte působit. Velmi dobře zaberou i při čištění záchodové mísy. Nastříkejte a za půl hodiny vyčistěte štětkou.

Citronová šťáva

Další možností je použít koncentrovanou kupovanou citronovou šťávu. Když ji dáte do rozprašovače, můžete s ní od plísně vyčistit všechny omyvatelné plochy. Nastříkejte, nechte působit a pak umyjte.

Peroxid vodíku a jedlá soda

Jedlá soda zabere nejen na pálení žáhy, ale i na plíseň. Má lehce abrezivní účinky, takže s ní můžete dostat dolů i plíseň zažranou. Pomůže vám při tom pasta z jedlé sody a vody. Nebo místo vody přidejte trochu octa. Dobře zabírá také peroxid vodíku, který se stříká přímo na skvrny, nechá působit deset minut a pak je třeba místo otřít.

 
728x80-heroes.png

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..