Máte za sebou jarní úklid šatníku a vyřadili jste nějaké džíny? Než je odnesete do kontejneru, mrkněte na tyhle super nápady, jak své oblíbené módní kousky ještě užitečně zrecyklovat.

1. Dokonalé prostírání na grilovací párty

sweet-salvation-upcycled-denim-placemat21. Vylovte ze skříně (nebo pořiďte v sekáči) jedny dospělácké a nějaké dětské džíny – z těch budete potřebovat jen zadní kapsy. Kapsičky z džínů odeberte tak, aby si zachovaly prošití.
2. Z nohavic dospěláckých kalhot získejte do největší kusy džinoviny. Standardní prostírání by mělo mít rozměr alespoň 25×35 cm (př. 45×35 cm) a vy budete potřebovat z každé strany látky o 2 cm víc na založení. Zřejmě budete muset sešít alespoň dva kusy, šev nezapomeňte rozžehlit do plocha.
3. Vystřihněte si v potřebném rozměru podkladovou látku a přiložte ji na rubovou stranu prostírání. Okraje džínoviny nadvakrát po centimetru přehněte (tím si schováte okraj) a můžete přežehlit. Abyste se nemuseli trápit prošíváním silné vrstvy džínoviny, což mnohé domácí stroje nezvládnou, ulehčete si práci oboustrannou lepicí páskou vhodné na textil, pomocí níž spojíte zahnuté okraje a podšívku.
4. Pomocí této lepicí pásky nakonec připevněte i kapsičku z dětských džín dolů na pravou stranu prostírání.
Podrobný postup si můžete přečíst na Today’s Nest

2. Praktická zahradnická zástěrka

toolbeltUstřihněte si cca 50 cm dlouhé konce obou nohavic rovných džín. Jednu nohavice použijete na samotnou zástěrku, z druhé vytvoříte kapsy. Dále potřebujete jen pevný tkaloun, ze kterého ušijete poutka na nářadí a poté s ním zástěrku olemujete na zavazování. Videopostup se můžete pustit na YouTube.

3. Košík na kosmetické věci nebo květiny

dvojiceZ nohavice nepotřebných džín snadno vyrobíte praktické košíčky, které užijete třeba na uložení drobností v koupelně. Dobře vypadají i jako obal na květináč. Podrobný návod najdete na našem webu ZDE

4. Elegantní květinová brož

PICT0056a

Doslova za pár korun můžete mít krásnou ozdobu na šaty, kterou byste v obchodě draze zaplatili.
1. Z džín si nastříhejte pět čtverečků: 2x o délce strany 9 cm, 1x 7,5  cm, 1x 7 cm, 1x 6 cm. Z nich potom vystříhejte květy se 4 okvětními lístky. Pamatujte, že nemusí být dokonalé.
PICT00792. Kousek od kraje můžete květy prošít normálním rovným stehem nití co nejpodobnější barvy, trochu tím zabráníte případnému párání (obšití entlem by bylo příliš nápadné).
3. Květy seskládejte na sebe od největšího po nejmenší tak, aby jejich lístky šly vždy do mezer.
4. Střed prošijte a přišijte do něj velký korálek. Kolem něj přišijte ještě perličkové korálky.
5. Např. z filcu si vystřihněte cca 4cm kolečko, přišijte k němu zavírací špendlík a kolečko poté přišijte na spodek brože.
Rozfocený postup najdete na blogu Tea Rose Home.

5. Dětské capáčky

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERADžínovina prckům sluší. Parádní capáčky pro miminka do kočárku zvládnou i méně zkušené švadlenky, protože botička je střižená jen ze dvou dílů. Jednoduchý postup krok za krokem najdete ZDE na našem webu.

Zdroje: Jaksiudelat.cz (2), Tea Rose Home, Redshed.co.uk, Todaysnest.com

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..