Padlo u vás novoroční předsevzetí, že je potřeba zatočit se sedmi či osmi kily navíc, která se objevila neznámo odkud? Tak to se asi chystáte změnit životní styl a začít cvičit. K tomu se vám budou hodit naše rady, jak nejen zhubnout, ale váhu také udržet.

gym-455164_19201. Vybírejte podle nátury
Hromadné cvičení není pro každého. I když máte pocit, že sedm kilo navíc je velká motivace, introvertní samotáři se v plném fitku nebo na hromadné lekci dlouho dobře cítit nebudou. Naopak pro někoho je skupinka stejně nastavených lidí něco jako podpůrná skupina.
Samotáři nemusí jen chodit běhat. Mnohem efektivnější je třeba rychlá a pravidelná chůze, kterou můžete provozovat prakticky všude. Dokonce i při cestě do práce, když máte možnost a vystoupíte o jednu až dvě stanice dříve.

2. Nepřepalte začátek
Člověk by se sice měl hýbat denně, ale pro zaměstnané lidi je to většinou nereálné. Držte se pravidla Lépe dvakrát týdně než nic. Při splnění cílů vám pomůže nejen rodina, která by měla váš nový životní styl respektovat a nebude vás svádět na scestí, ale i správně vybraný společník. Může to být trenér, nebo kamarádka, která cvičí pravidelně už léta. Ji to po pár lekcích nepřestane bavit a nebude hledat důvod, proč právě dnes cvičení vynechat.

3. Stačí 10 000 kroků
V zimě spalujete více než v létě, proto se vydejte na ostrou procházku. Chůze nezatěžuje klouby ani páteř. Ideální je udělat 10 000 kroků denně. Kupte si krokoměr a vyrazte. Ale když bude kroků méně, nevadí. „Nejjednodušší návod na to, jak se dostat rychle do formy, je pravidlo pěti třicetiminutovek chůze týdně,“ doporučuje Jana Havrdová.

green-juice-769129_19204. Začněte očistnou kúrou
Dobrý začátek je vynechání masa. Naši předci ho také neměli tak často. Zkuste pár bezmasých týdnů. Místo něj servírujte tepelně upravenou zeleninu. Skvělý je celer, mrkev, červená řepa. K očištění organismu také pomohou čerstvé zeleninové šťávy. „Ideální detoxikační mix dostanete z kousků brokolice, rajčete, kedlubny, stroužku česneku, čtvrtiny cibule, mrkve, zázvoru, celeru a červené řepy. Jedna sklenice denně dodá tělu minerály i živiny a sníží chuť na sladké,“ doporučuje výživový poradce Martin Škába.

water-747618_19205. Bez vody ani ránu
Hodně lidí málo pije, a to je potřeba změnit. Nesycenou vodu byste měli mít pořád k dispozici. Ať už ve džbánu na kancelářském stole, nebo v lahvičce v autě či kabelce. Popíjejte raději po doušcích průběžně celý den než po sklenicích na ex.
K očistnému režimu se hodí voda filtrovaná. Filtrovací konvice nestojí mnoho a koupit se dají také půllitrové lahvičky s filtrem. Po probuzení je dobré dát si sklenici vody a pak udělat pár cviků. Hodně lidem se daří hubnout díky citronové šťávě – pomalu, ale jistě. Každý den ráno vypijte sklenici teplé vody (cca 3 dcl) s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou a 3-4 lžičkami rozemletého lněného semínka. Podpoříte tak nejen imunitu, ale i trávení.

6. Sestavte si menu
Základem hubnutí je mít stále plán, co budete jíst. Denně si připravte nejen snídani, oběd a večeři, ale nezapomeňte také na svačiny. Když si vše rozvrhnete a spočítáte energetické i výživové hodnoty, budete mít lepší přehled. Když nemáte času nazbyt, můžete využít třeba již hotové zdravé recepty na Stobklub.cz. Naplánujte si jídlo i aktivitu a zjistěte, jestli příjem kalorií nepřevyšuje výdej. To byste pak nehubli.
Další možností jsou tři zajímavé diety, které vlastně ani dietami nejsou, ale hubne se po nich. Najdete je ZDE.
A dobrá rada: Když uděláte nějakou dietní chybu, nikdy se netrestejte vynecháním dalšího jídla! Raději přidejte kilometr procházky navíc.

green-soup-261183_19207. V hlavní roli zelenina
Nejlépe se vám bude hubnout, když místo příloh ke každému jídlu přidáte pořádnou dávku zeleniny. Podle čínské medicíny by zelenina měla být v zimě teplá, abychom si neochlazovali tělo. To neznamená, že se musíte úplně vzdát čerstvých salátů.
Přidejte také luštěniny. Víte, jak je správně uvařit? Všechny byste měli před vařením na dvanáct hodin namočit do vody. Tu pak slijte, protože se do ní vyplavily škodlivé látky. Luštěniny pak uvařte v nové vodě.

rye-bread-74319_6408. Zkuste žito a nové oleje
Při návštěvě pekárny se zaměřte na celozrnné a žitné pečivo. Například v prodejnách Kabát mají dokonalé žitánky a skvělý chleba. Nejsou sice levné, ale rozhodně vás zasytí a udělají dobře vašemu zažívání. Nebo si doma zkuste upéct kváskový žitný chléb.
Na saláty můžete použít zdravé oleje, jako je například lněný, makadamový nebo konopný. Zajímavou alternativou je pak olej kokosový.

9.  Nepokazte si to
Bezprostředně po cvičení byste neměli jíst. Po 15 minutách si dejte neslazené sušené ovoce a po půl hodině proteinový nápoj bez umělých sladidel nebo proteinovou tyčinku bez přidaných cukrů a konzervantů.
Pamatujte na to, že vždycky přijde krize, na kterou musíte být připraveni. Ať už je to nemoc, služební cesta kamarádky, která chodí cvičit s vámi, nebo výlet na lyže. Určitě to není váš první pokus zhubnout a ty minulé pravděpodobně ztroskotaly. Zrekapitulujte si, proč to bylo a tentokrát to nedopusťte. Hlavním předpokladem úspěchu je program s reálnými cíli. Hubnutí si také můžete příjemně usnadnit, např. aromaterapií.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..