Pokud se chystáte o víkendu na generální úklid, mohl by se vám hodit recept na vlastnoručně vyrobený gel na praní. Je nejen ekologický, ale i neuvěřitelně levný. Stejně snadno vyrobíte i aviváž. Oboje bude vonět přesně tak, jak máte rádi.

300x300-products-1416408011.gifPraní je v běžné rodině víc než dost. A co si budeme povídat, nákup nejrůznějších pracích prostředků není právě levná záležitost. Řada z nich navíc obsahuje nejrůznější přísady, které mohou nejen alergikům dráždit kůži, oči i dýchací cesty. Výroba vlastního gelu vás vyjde na pár korun a zabere jen chvíli. Za zkoušku to rozhodně stojí.

Vše potřebné snadno seženete v klasické drogerii nebo na internetu. Potřebujete jádrové mýdlo známé také jako s jelenem, které stojí kolem dvacky. Druhou ingrediencí je prášková soda na praní. Půlkilovka stojí kolem čtyřiceti korun. Potřebujete jen 300 g, zbytek bude na příště. Pak už jen 10 litrů vody a pár kapek esenciálního oleje. Gel může vonět po levanduli, citronech i vanilce.

 

Gel na praní

gel-1243604_1920 (1)
Na výrobu gelu potřebujete:

200 g jádrového mýdla (s jelenem) 
300 g práškové sody na praní
5 až 10 kapek oblíbeného esenciálního oleje
10 l vody

 

 

 

 

Jak na to:
2
1. Mýdlo si nastrouhejte na starém struhadle nadrobno a dejte do plastového kyblíku, nejlépe s víkem.

2. Dejte vařit vodu a přidejte do kyblíku k mýdlu nejprve jen několik sběraček. Dobře rozmíchejte.
3
3. Když je mýdlo rozpuštěné, přisypte sodu na praní a dobře rozmíchejte. Dejte pozor, když je voda moc horká, může soda vypěnit.

4. Za stálého míchání kápněte pár kapek oblíbeného esenciálního oleje a pak přilijte zbytek vody.

5. Hotovou směs uzavřete, nechte 24 hodin odstát a máte hotovo.

Před praním gel pořádně rozmíchejte. Do klasické pračky na plnou náplň 5 kg přidávejte přímo do bubnu 300 ml.  Ale připravte se na to, že funguje na běžné zašpinění. Při větším zašpinění můžete dávku zvýšit, ale na zamaštěné montérky nebo zamaštěné džíny je krátký.

Na kolik vyjde 10 l gelu 
Jádrové mýdlo…………………………20 Kč
Soda na praní…………………………..24 Kč
10 l vody…………………………………….1 Kč
5 kapek esenciálního oleje…………2 Kč
celkem………………………………………47 Kč za 10 l, tedy  asi 5 Kč za 1l

Domácí aviváž

bottle-841433_1920Kdysi mi v porodnici jedna zdravotní sestřička poradila, ať dávám do máchání dětského prádla v pračce trochu octa, aby bylo pěkně měkké. Fungovalo to a v tom množství vody nebylo nic cítit. Podobně si můžete vyrobit v poměru 1:1 s vodou aviváž, která naopak cítit bude. A to tak, jak se vám líbí. Opět máte možnost přidat třeba vůni levandule, citrusu nebo třeba eukalyptu.

Potřebujete
*250 ml vody
*250 ml octa
*10 kapek esenciálního oleje

Vše smíchejte a dejte do uzavíratelné lahve. Pře použitím pořádně protřepte a k běžnému praní přidejte do zásobníku dvě polévkové lžíce.clothes-line-615962_1920

Foto: instructables.com,diunatural.com,simplyshellie.com

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..