Vyzkoušejte droždí na muškáty a další domácí super hnojiva

Bohaté záplavy květů v truhlících na balkonech či parapetech se bez pravidelného hnojení nedočkáte. Ale nemusíte utrácet stovky korun za „chemii“ v lahvích. Pokud dáváte přednost osvědčeným přírodním tipům, vyzkoušejte domácí hnojiva doslova za hubičku. Dostanou do nevídané formy letničky i pokojové rostliny.

flowers-167923_6401. Chcete krásné muškáty? Hnojte je droždím

Muškáty patří k nejoblíbenějším květinám v truhlících a květináčích a na výživu jsou celkem náročné. Pravidelné hnojení prostě vyžadují. Kvetení muškátů podpoříte, přihnojíte-li je drožďovou zálivkou. Jednoduše rozdrobte do 1 litru vody kostku droždí a nechte to 14 dní kvasit. Poté roztok zřeďte v poměru 1:3 vodou (3 díly jsou vody) a použijte ho při zálivce. Tímto hnojivem můžete zalévat nejen muškáty, ale  i ostatní truhlíkové rostliny.

 

2. Zázračné hnojivo – kávová sedlina

coffee-924948_640Zázračným hnojivem pro rostliny je také dobře známá použitá kávová sedlina (lidově „lógr“). Má totiž vysoký obsah prospěšných látek – dusíku, fosforu, minerálů a draslíku. Tento druh hnojení nevyžaduje ani příliš mnoho úsilí. Jednoduše sbírejte kávovou sedlinu, rozložte ji na noviny a nechte vyschnout, aby se snadněji rozptylovala. Lze ji použít stejně jako běžný kompost k hnojení záhonků, ale i hrnkových, truhlíkových a pokojových rostlin.

Pokojové rostliny snáší tento druh hnojení jen jednou za šest měsíců. Venkovní rostliny však můžete kávovou sedlinou hnojit až čtyřikrát ročně. Jednoduše posypejte půdu kolem rostliny a pak sedlinu jemně zapracujte do země. U hrnkových a truhlíkových rostlin můžete kávovou sedlinu přimíchat do půdy přímo při výsadbě. Tenkou vrstvu navíc vždy můžete vysypat na stávající kompost. Toto hnojivo obzvláště ocení například růže, muškáty, oleandry, hortenzie, rododendrony nebo azalky.

3. Vodu z brambor květiny milují

Jako skvělé hnojivo funguje také voda z vařených brambor díky vitamínům uvolněným do vody během procesu vaření. Jednoduše nechte vodu po vaření vychladnout a použijte ji k zalévání pokojových nebo zahradních rostlin jednou týdně. Samozřejmě se dá takhle použít pouze voda NESOLENÁ (!), tedy ta, kterou si slijete po vaření brambor ve slupce.

4. Banánové slupky nevyhazujte

banana-peel-189757_640Banány jsou bohaté na minerály a díky tomu prospívají nejen našemu zdraví, ale i rostlinám. Obsahují např. fosfor, vápník a draslík, který podporuje vitalitu rostlin a pomáhá zvyšovat jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Škoda tyhle vlastnosti nevyužít, zvlášť když je to tak jednoduché. Slupku od banánu dejte do velké sklenice, zalijte vodou a nechte 1-2 dny louhovat. Pro lepší výsledek můžete nádobu uzavřít. Výživný koktejl potom použijte na zalévání pokojových rostlin.

Na zahradě můžete banánové slupky také využít – nasekejte je na malé kousky a zahrabejte přímo do země k rostlinám, např. k rajčatům. Máte-li kompost, rozhodně do něj slupky od banánů dávejte.

5. Využijte odpad z kuchyně

Kompost je při pěstování rostlin k nezaplacení. Dokonce i v běžném panelákovém bytě si můžete udělat svůj vlastní mini kompostér a nechat žížaly, aby rostlinné zbytky z vaší kuchyně proměnily na to nejlepší hnojivo. Návod, jak si zajistit super výživu zcela zadarmo, pro vás máme ZDE.

5-horz