[vc_row][vc_column][vc_column_text]Psi a kočky v zimě trpí mrazem mnohem víc než my. Máme za sebou arktickou noc, a to znamená, že je potřeba se dobře postarat o jejich tlapky i kožíšky.

Vyndali jste pod vlivem počasí ze skříní ty nejteplejší kabáty, šály, bundy, nebo dokonce po letech nasadili i nenáviděnou čepici? Naši čtyřnozí mazlíčkové takovou možnost nemají. Kožich mají jen jeden a někteří ani boty nemají. Když teplota klesá hluboko pod bod mrazu, je starost o jejich zdraví a pohodlí na nás.

animal-1002946_6401. Mažte tlapky
U psů v zimě nejvíc trpí tlapky, kterým škodí mráz i posypové materiály, které mohou narušit polštářky. Ještě horší je to ve městech, kde po silvestrovských oslavách ještě zbyla spousta střepů. Určitým řešením je nasadit psí boty. Ale z vlastní zkušenosti víme, jak těžké je psa při rozříznuté tlapce ho donutit nosit jednu botu, natož hned čtyři. Pokud na to není zvyklý od mala, tak mu to většinou vadí a taky na náledí klouže. Proto je při mrazivých dnech před procházkou potřeba tlapy bohatě namazat mastným krémem. Můžete si koupit speciální psí krém, ale klidně stačí osvědčená indulona nebo vazelína. Při brouzdání sněhem to oceníte především u retrívrů, kterým se jinak dělají pod blanami ledové kuličky. Psi se je pak místo běhání snaží vykusovat. Vše usnadní, když zastřihnete srst mezi prsty. Po návratu domů je dobré psovi tlapky opláchnout,vysušit a znovu namazat, aby si z nich všechny možné posypy nelízal. Když by ve sněhu byla třeba nemrznoucí směs, hrozila by i otrava. Máznout tlapky je dobré i kočkám, které pouštíte ven.

2. Zkontrolujte boudu
V tak silných mrazech je u psů žijících celoročně venku dobré prověřit boudu. Někteří sice mají luxusní vyhřívanou, ale řada ji nemá ani zateplenou. Ideální bouda nestojí přímo na zemi, ale na podstavci. Je ze stran i pod střechu zateplená třeba polystyrenem a má předsíň, aby si pes mohl vnitřní prostor zadýchat. Když máte jen jednoduchou, pomůže přidat před vchod závěs třeba z deky a další deku dovnitř. Narychlo se také dají provizorně kolem boudy přichytit polystyrenové desky.
cat-188088_6403. Zvyšte kočkám krmnou dávku
Hodně doma žijících, ale ven pouštěných koček si procházku neodpustí ani v třeskutých mrazech. Není divu, vždyť na zimu se jim kožíšky pořádně zahustily, a tak jim zima není. Ale v mrazech v kombinaci se sněhem vydávají při svých toulkách mnohem více energie. Proto je dobré alespoň krátkodobě zvýšit krmnou dávku, aby nabrali tukovou zásobu. Když se oteplí, opět uberete.

4. Zbudujte pelechy
Samostatnou kapitolou jsou kočky, o které se sice staráme i je krmíme, ale do domu je nepouštíme. Pro ty je současné počasí zatěžkávací zkouškou. I takové kočce je dobré zvýšit krmnou dávku a opatřit nějaké teplé místo. Stačí, když do sklepa nebo garáže dáte deku. Pokud to z nějakého důvodu nejde, udělejte jí domeček. Třeba jako to mají u jedné vrátnice Motolské nemocnice. Místní kočičouři tu mají jídlo pod stříškou, aby jim do něj nepršelo ani nesněžilo a o kousek dál domečky asi z kartonové krabice. I vy snadno takový uděláte. Stačí krabice do odpovídajícího rozměru vyříznout vchod, polepit ji polystyrenovými deskami a dovnitř dát deku. Když ji nemůžete umístit pod střechu, přikryje ji igelitová plachta. Od země ji odizoluje třeba paleta nebo dřevěné trámky.
bulldog-1636346_6405. Vytáhněte svetr
I když se vám psí oblečky nelíbí, jsou situace, kdy to bez nich nejde. Nemluvíme jen o krátkosrstých a nahatých plemenech. Mráz může ublížit starším a nemocným zvířatům, pro která by prochladnutí bylo rizikové. Snadno prochladnou záda a močové cesty, takže často následuje zánět močového měchýře.To samozřejmě neznamená, že hned vyrazíte nakupovat. Pletařky svetr zvládnou za pár hodin ze zbytků, švadlenky ho zase spíchnou. Zajímavou inspiraci na psí obleček ze starého svetru najdete také na našem facebooku.

A pokud vám navzdory všem opatřením chlupáč nastydne, nezoufejte. Máme pro vás spolehlivé tipy, jak nachlazenému psovi pomoci.

 
[/vc_column_text][vc_row_inner content_placement=“middle“][vc_column_inner][vc_raw_js]JTNDc2NyaXB0JTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cCUzQSUyRiUyRnd3dy5iYXJvbi5jeiUyRmJhbm5lcnklMkZiYW5uZXIuYXNwJTNGYmFubmVyaWQlM0QxMTglMjZhbXAlM0JJRF9QQVJUTkVSJTNEMTE5MyUyMiUyMHR5cGUlM0QlMjJ0ZXh0JTJGamF2YXNjcmlwdCUyMiUzRSUzQyUyRnNjcmlwdCUzRQ==[/vc_raw_js][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..