Nezdravé zuby nebo zanícené dásně mohou přinést nepříjemné chvilky čtyřnohému mazlíkovi i nám. Zvíře má zkažený dech, musí k veterináři a my to všechno zaplatíme. Není lepší začít čistit zuby?

 

Čistit zuby kočce je složitější než u psa.

Čistit zuby kočce je složitější než u psa. Zkuste ji od kotěte nalákat na pamlsky. Samozřejmě zdravé.

 

Čistý a zdravý chrup je pro zvíře stejně důležitý jako pro nás a měli bychom mu proto věnovat dostatečnou péči. Varovnými signály jsou nateklé až krvavé dásně, zkažený dech, žlutohnědý povlak na zubech či potíže během kousání. U psů na zubní problémy nejvíc trpí malá a střední psí plemena. Správná ústní péče jim navíc pomůže předejít onemocněním imunitního systému a zejména u psů onemocnění srdce, ledvin a jater.dogs-49324_640

Zubní kámen, to je prevít

Zubní kámen může díky nahromadění minerálních látek způsobit bolestivé záněty dásní, u starších psů pak vypadání zubů či celkové špatné zdraví organismu. Dobrou domácí péčí o psí chrup také předcházíte nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře. Samotné čištění ale již zubní kámen neodstraní, působí hlavně preventivně, takže pokud již pejsek trpí na zánět dásní či zubní kámen, je nutné ho odstranit ultrazvukem u specialisty.

dog-185882_640Odměna to jistí

O čistění zubů platí okřídlené: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Proto je se zubní hygienou dobré začít od štěněte a kotěte, aby se z toho stal rituál. Klidně už od tří měsíců, aby si zvykla, že jim sáhnete do tlamy. Čištění je nepřekvapí. Navíc je můžete motivovat nějakou odměnou, třeba procházkou nebo pamlskem. Ten se bude líbit žravým psím plemenům a kočkám. U nich bývá čištění největší problém.

Zubní a masážní kartáček na prst. profichovatel.cz, 35 Kč

Zubní a masážní kartáček na prst. profichovatel.cz, 35 Kč

Jak často a čím

Nejčastěji se doporučuje čistit alespoň 1x týdně po krmení. Ale záleží na zvířeti. Některé má zuby čisté dva týdny, jiné potřebuje naopak frekvenci zvýšit na dvakrát týdně. Zajímavé je, že kazy mívají psi méně často než lidé. Důležité je vzít na pomoc vhodné dentální pomůcky. Mohou to být kartáčky se štětinami nebo s gumovými výčnělky, které se navlečou na prst. Velikost by měla odpovídat velikosti tlamy zvířete. Mějte pasty také zvířecí. Lidské mohou nepříjemně dráždit zvířecí žaludek a navíc jim nechutnají. Zvířecí mají snížený obsah fluoru a jsou s příchutí. Když se trefíte, bude se mazlík na čistění těšit. U nás vede drůbeží, kterou pes vesele oblizuje. Používat můžete i speciální osvěžující gely a pěny, které pomáhají od nepříjemného zápachu a navíc chrání zuby před zubním kamenem a povlakem. „Pokud máte již staršího psa, který nesnese čištění kartáčkem, tak dobrou alternativou jsou speciální přírodní preparáty, které můžete přidat do krmiva. Výborné jsou například sypké přípravky s obsahem mořské řasy a s enzymy. Důležité je také, aby pes pravidelně žvýkal funkční pamlsky,“ říká Martin Pučálka,

Nejlevnější psí čistící pamlsek je usušený chleba. Ale funguje jen pro žravá a nezmlsaná zvířata.

Nejlevnější psí čistící pamlsek je usušený chleba. Ale funguje jen pro žravá a nezmlsaná zvířata.

Pomohou  pamlsky i chleba
Jako doplněk pro zdravý chrup se doporučují používat žvýkací pamlsky. „V poslední době se velmi osvědčily přírodní pamlsky z buvolů. Nejedná se však o pamlsky typu kůže, ale skutečně funkční pamlsky, které pomáhají odstranit zubní plak a kámen. Optimální je též používání extrudovaných granulí. Jsou tvrdé, a tak musí pejsek kousat a tím si udržuje chrup. Pokud máte psa ve štěněčím věku, tak granule můžete trochu namáčet. U štěňat také není doporučováno používat žvýkací pamlsky do přezubení,“ dodává Martin Pučálka. Jako nejlevnější variantu čistění zubů u psů doporučují nakrájet obyčejný chleba na větší kostky. Ty necháte usušit a dáte psovi. Při chroupání odstraní plak i kámen. Ale je to řešení jen pro žravá a nezmlsaná zvířata.

Přidejte denně 3 kapky Tropiclean fresh breath Drops  do misky s vodou a už po týdnu by mělmít váš chlupáč nápadně svěžejší dech. petcenter.cz, 199 Kč

Přidejte denně 3 kapky Tropiclean fresh breath Drops do misky s vodou a už po týdnu by mělmít váš chlupáč nápadně svěžejší dech.
petcenter.cz, 199 Kč

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..