Potrpíte si doma na vánoční rozkrajování jablíček a chcete na to mít ta nejkrásnější? Právě teď si je můžete vybrat a uchovat tak, aby  vypadala dokonale.

Sklizeň podzimních odrůd jablek je v plném proudu. Kdo má jabloně, hlídá, aby se ze stromu plody dostaly včas. Některé jsou k jídlu hned, ale hodně z nich potřebuje někde v klidu dozrát. Správně šťavnatá a sladká budou jablka až za několik týdnů nebo měsíců. Pro uskladnění se samozřejmě ze všeho nejlépe hodí zděný sklep, který je vydezinfikovaný, vysířený a teplota je v něm od 2 do 6 °C. Jablka se většinou opatrně dávají do lísek v jedné až dvou vrstvách, aby se dalo dobře zkontrolovat, že se nekazí. Když sklep nemáte, dá se například použít garáž, nevytápěná chodba a dokonce i hluboká studně, do které jablka spustíte. Ale takové zacházení se hodí jen pro ta obyčejná na jídlo.

Vánoční krasavci
Když máte rádi na vánočním stole krásně naleštěná dokonalá jablka a nechcete je draho kupovat v prosinci v obchodech, máte šanci si je opatřit z rodinné úrody. Pečlivě si vyberte v odrůdě, která bude kolem prosince nejchutnější, několik nejkrásnějších plodů. Pak je po vzoru našich babiček opatrně zabalte do hedvábného papíru. Jsou choulostivé na oťuky a papír je ochrání před otlaky, lépe udrží vlhkost a ochrannou vrstvičku na slupce. Když chcete být precizní, tak je pak dejte do tvrdého papíru a uložte do bedýnky tak, aby se nedotýkaly. Dostane se jim tak péče, kterou vidíte v dražších zeleninách u zahraničních jablek výběrových jakostí. Jednou za čas jablka zkontrolujte, jestli se nekazí.

Náš tip -Před použitím ve vánočním aranžmá každé jablíčko pěkně naleštěte měkkým hadříkem.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..