Také u vás v létě roste spotřeba čerstvé voňavé bazalky? Do salátů, na pesto, no prostě hodí se téměř všude. Pěkná bylinka v květináči vás ale vyjde až na 70 Kč a její životnost nebývá dlouhá. Víme, jak mít bazalku stále po ruce – a zadarmo. 

Na kuchyňském parapetu bazalka prostě nesmí chybět. Ještě nedávno jsme co dva týdny kupovali nové květináčky s touto úžasnou bylinkou – buď se bleskově spotřebovala, nebo přes všechnu péči stejně bleskově „odešla“. Pak jsem ale narazila na tenhle skvělý trik, jak si pěstovat vlastní „nekonečnou“ bazalku úplně zdarma a hned jsem ho vyzkoušela. Výsledek? Jsem nadšená. Okno se doslova zelená a bazalky je pořád dokonce víc, než je potřeba.

Vypěstujte si „věčnou“ bazalku
Škoda, že jsem tak dlouho netušila, jak snadné je množit bazalku. Ze semínek se mi totiž vůbec nedařila, a tak jsem ji stále kupovala v supermarketu. A přitom je tak jednoduché a rychlé pořídit si celou bazalkovou záplavu!

jaksiudelat.cz_bazalka mnozeni1Ustřihněte cca 5 cm dlouhou vrcholovou část bazalky – stejně, jak když ji „sklízíte“ pro vaření. Tohle byste měli dělat vždycky, stonek bazalky se v místě zastřižení rozdvojí a poroste dál. Ale nám teď nejde o větvení bazalky, ale o odstřihnutý vrcholový řízek. Ten jednoduše dejte do skleničky s vodou. A čekejte…

_DSC0800-1000x2Jak mi bylo řečeno, do pěti dnů by se měly na stonku objevit první kořínky. A to byl jediný zádrhel u mého prvního pokusu namnožit bazalku. Uplynul týden a nic. Ulevilo se mi, že jsem tenhle návod vyzkoušela dřív, než jsem se o něj podělila na našem webu – taky totiž nesnáším „zaručené rady“, které nakonec nefungují. Jenomže – když už jsem to s bazalkou vzdávala a chtěla řízky vyhodit, kořínky se přece jen objevily!

jaksiudelat.cz_bazalka 23A to byl jediný napínavý okamžik. Dál už totiž řízek zakořeňoval jedna radost. Když měl kořínků víc než dost (trochu jsem na něj totiž pozapomněla), putoval s dalšími třemi rovnou do květináče, do běžného zahradnického substrátu. Čtyři řízky mi na květináček o průměru 12 cm přijdou tak akorát, aby měly rostlinky místo a pěkně prospívaly.

leaves-739286_19204Další pokusy už se obešly bez napětí. Všechny řízky zakořenily předpisově v řádném čase, ani se nestalo, že by se nějaký nepovedl. Teď už jen stačí vždy myslet trochu dopředu a včas pár stonků sestřihnout a zase „píchnout“ do vody. Bazalkových lístků na výrobu milovaného pesta nebo na caprese z pěkně zralých rajčátek je tím pádem nevyčerpatelná zásoba.

A pokud si z nich taky chcete udělat skvělé domácí bazalkové pesto na těstoviny, náš recept najdete ZDE.

 

Foto: Jaksiudelat.cz

 

Jedna odpověď

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..