Nanášení toaletní vody nebo parfému se na první pohled zdá ze zkrášlovacích úkonů to nejjednodušší. Stačí přeci stříknout a jít. Není to ale tak úplně pravda. I při aplikaci voňavky se často dopouštíme chyb, kvůli kterým není intenzita vůně taková, jakou chceme, nebo naopak voníme více či jinak, než bychom chtěli. Přinášíme vám pět nejčastějších parfémových prohřešků.

Vkus na vůně a jejich vnímání je velmi individuální a liší se prakticky člověk od člověka. Navíc je lidský nos po ránu citlivější, než večer, a pachy vnímá intenzivněji. Na dopolední porady, pracovní oběd nebo pro každodenní nošení do zaměstnání je proto vhodné volit místo intenzivních parfémů či parfémovaných vod, které obsahují 12 až 15 % vonných látek, spíše lehčí toaletní vody. V nich bývá obvykle použito 6 až 12 % vonné směsi. Volbou jemnější a méně výrazné toaletky se vyhneme riziku, že bude naše vůně svou intenzitou nebo těžším složením protějšku na jednání či v kanceláři nepříjemná.

1. Vůni nanášíme na oblečení

Častou chybou je, že se voníme až nakonec, kdy jsme oblečené. Není to dobré, protože voňavka se může dostat na oblečení, zanechat stopy a často parfém na látce voní jinak než na kůži. Vůně jsou dělány tak, aby se aplikovaly přímo na kůži, a díky tělesné teplotě mohly rozvinout své vonné složky.  Parfém aplikujte vždy před tím, než se oblečete, a na tělesné části, kde pulzuje krev: zápěstí, za uši, nebo spodní části krku. Pro speciální chvíle můžete vůni nanést i do podkolenních jamek nebo na vnitřní část stehen. Každým úderem srdce se pak krásně rozvoní. Vhodným nosičem vůně jsou také čerstvě umyté vlasy.

2. Tření zápěstí

Po stříknutí by se měl parfém nechat postupně vyprchat s tím, že samotné aroma se obvykle projeví přibližně po 10 minutách od kontaktu s pokožkou. „Častou chybou žen i mužů je, že po aplikaci parfému na zápěstí třeme ruce o sebe v domnění, že se tak vůně více rozvine. Vůni nechte rozležet, aby se mohly rozvinout všechny vonné složky. Při zahřívání zápěstí mohou vonné složky rychleji vyšumět. Především pak citrusové a ovocné tóny,“ říká Dagmar Korbová Krůzová z Parfémy.cz.

Topvet - přírodní kosmetika
3. Vysušená pokožka

Pokud chcete, aby parfém vydržel krásně vonět až do večera, tak si předtím důkladně namažte pokožku hydratačním krémem. Na to mnoho lidí zapomíná. Vůně se pak nevsákne do pórů a vydrží mnohem déle. Ještě intenzivnější vůně dosáhnete, pokud použijete tělové mléko stejné značky jako je váš parfém. Pokud ho nemáte, tak volte vždy bezparfémové mléko, aby se vůně navzájem netloukly a nepřebíjely.

4. Špatné skladování

I když vaše úžasná nová lahvička parfému bude jistě krásně vypadat na nočním stolku v ložnici, slunce, které tam svítí, jí může rychle znehodnotit. Parfému bude dobře na dně vaší ledničky. I když představa skladování voňavky vedle zeleniny a ovoce může být velmi nehezká. Dobrou alternativou je pak koupelna, kam se nedostane sluníčko a je zde větší chlad než v ostatních místnostech. „Takzvaná Eau de Parfum bývá sice obvykle dražší než toaletní voda, ale flakon vydrží i několik let. Pokud zákaznice používají parfémovanou vodu příležitostně třeba jen na plesy, radíme jim, aby ji pak vždy uložily zpět do originální papírové krabičky. Parfém by měl být mimo dosah přímého slunečního záření, v teplotě okolo 20 stupňů Celsia. Prodlouží se tak jeho životnost,“ radí Ivona Selníková, generální ředitelka LR Health & Beauty.

5.  Méně je někdy více

Bojíte se, že nebudete vonět celý den, tak na sebe nalijete skoro celou lahvičku? Nebude to příjemné pro vás ani pro vaše okolí. „Lepší je se řídit venkovní teplotou a parfém nosit při sobě v kabelce. V zimních měsících vůni obnovte každé tři hodiny. V létě stačí jednou za 6 hodin,“ dodává Dagmar Korbová Krůzová z Parfemy.cz.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..