S vakovitými kabelkami jako by se pytel roztrhl. Ale když se pro nějakou vydáte, tak zjistíte, že vaše představa a nabídka obchodů se často míjí. Proto pro vás máme jednoduchý návod, jak si kabelku snů vyrobit.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAMým krédem je, když kabelku, tak koženou. Ať si obchodníci o odolnosti moderních umělých, eko a jiných nekůží říkají, co chtějí, stejně se ošoupou. Pravá kůže vypadá i po letech stále dobře a se sadou barev na kůži a správnou impregnací se dá dlouho udržet ve skvělé kondici.

Při pohledu na cenovku kabelky v některém z módních obchodů máte pocit, že za ty peníze kožená přece musí být… Nenechte se mýlit. Mnohé populární značky často vyrábějí ze štípenky. Zajímavé je také čarování s termínem Genuine Leather. Pokud si myslíte, že je to pravá kůže, jste na omylu. Je to něco jako kůže recyklovaná ze spousty rozemletých zbytků a koženého odpadu.

Zkrátka v obchodech jsem si bucket bag, tedy kabelku-vak nevybrala. Buď to byl materiál na pytel :-), nebo se mi cena za kabelku, která nemá pořádné zavírání a tím pádem s ní nemůžu do metra a tramvaje, zdála nesmyslná. Proto jsem se dala do výroby.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAPrvním krokem je mít správný materiál. Pro kůži se můžete vydat třeba do Kutila na Florenci v Praze nebo do svého oblíbeného kreativního obchodu. Kůže se prodávají na váhu v typickém tvaru, který vám nikdo neseřízne. Většinou ani nejsou tak veliké, aby se z nich dala udělat celá kabelka. Potřebujete dvě, ale i tak se to stále vyplatí. Jen dejte pozor na kvalitu. Kozinka je sice v hodně barvách, ale je velmi jemná a snadno se poškodí. Moc silné kůže zase mohou být problém při šití na obyčejném šicím stroji.
Já jsem známý recyklátor, takže jsem se rozhodla využít haldy kůže, co mám doma v podobě nejrůznějšího oblečení. Tentokrát to byly kožené kalhoty, do kterých by se nikdo z rodiny už v životě nevešel. Když prohledáte sekáče, najdete spoustu jinak nenositelných kožených maxiobleků v dobrém stavu a získáte dostatek materiálu za pár korun.

Protože mám ráda kabelku s podšívkou s kapsami, pustila jsem se do složitějšího šití. Zabralo mi to jedno odpoledne. Pro začátek uvádím, že kůži nešiji poprvé a zvládám to velmi dobře na obyčejném šicím stroji Janome. Jediné, co potřebuji, jsou ostré jehly na kůži a vlizelín. Kůže se totiž ráda při šití natahuje. Proto partie, které budu sešívat, vždy podžehlím vlizelínem. Žehličkou lze kůži taky srovnat nebo rozžehlit švy, když potřebujete. Přes vlizelín stroj dělá krásně pravidelné švy a není problém ani sešít více vrstev.

Potřebujete – kůži, popruh, nýty, přezku, děrovací kleště, šicí stroj, kovové D kroužky, karabinky, přezku, vlizelín, látku na podšívku, ostrý řezací nůž, pravítko, kladivo, kovovou podložku, žehličku, kožený řemínek z pevné kůže z kutilského obchodu

Jak na to
1 11. Vyrobte si papírovou šablonu, případně si velikost budoucí kabelky přizpůsobte vlastním požadavkům. Dolní přehyb je uprostřed. Zubatý střih je geniálně jednoduchý a udělá vám u vaku pěkné dno. Není totiž nic horšího, než se snažit všít oválné kožené dno. Snažte se mít kabelku z jednoho kusu. Když se vám stane jako mně, že to nejde, nezapomeňte si na šev uprostřed dna přidat centimetr. Když nemáte dostatečně velká kus, sešijte si kůži. Nezapomeňte na trik s vlizelínem.

2. Podle šablony si ostrým řezacím nožem na pevné a odolné podložce vyřízněte z kůže požadovaný tvar. Lepší je vzít kovové pravítko, protože například do dřevěného se snadno zaříznete. Podle stejné šablony si vystřihněte i podšívku, která bude jen o přehyb kratší. Já si na ni vybrala potahovou látku, které se říká umělá broušená kůže. Je pevná, dobře se čistí. Na švy přidávejte centimetr.

002-horz3. Nastřihejte si proužky vlizelínu a nažehlete kolem okrajů. Sešijte základní tvar vaku. Nejprve bočnice a pak vytvořte dno. Všechny švy zapošívejte, aby se vám kabelka nepárala. Když máte jako já více švů na dně, snažte se,aby vám lícovaly.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA4. Připravte si pruh látky, ze kterého budou kapsy. Jednu stranu obrubte, položte ho lícem k líci hlavou dolu podle obrázku a přišijte. Pruh obraťte a přišijte k postranicím. Podle potřeby si ho rozdělte švy na jednotlivé kapsy.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA5. U podšívky sešijte jednu celou bočnici, u druhé si nechte uprostřed dostatečně velkou díru pro ruku a obracení. Nakonec vytvořte dno jako u koženého vaku.
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA6. Kožený a podšívkový vak dejte líc k líci a sešijte po obvodu vršku kabelky. Dírou v podšívce kabelku obraťte na líc.

7. Šesticentimetrový přehyb, který vám vznikl, si podlepte lepidlem vhodným na lepení kůže, aby držela celá horní linie pohromadě.

8. Zašijte na stroji nebo zadním stehem v ruce díru v podšívce.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA9. V našem kutilském obchodě jsem si nechala uříznout dva dvoucentimetrové dlouhé pásky ze silné kůže na popruh. Je to lepší, než sešívat měkkou kůži na běžném šicím stroji. Ať tak či tak potřebujete dva deseticentimetrové kousky na boční kroužky. Každý proužek přeložte, do poloviny dejte D kroužek a děrovacími kleštěmi udělejte dírky na dva nýty. Po dvou dírkách udělejte i na obou bocích.

10. Dírkou v koženém proužku a v kabelce prostrčte nýt, zacvakněte a přitlučte kladívkem na kovové podložce. Na měkké dřevěné se vám spodní kus zdeformuje. Další možností je sedlářský šroub, který možná znáte z přezek pásek, kterým poutka přišroubujete. Ale v tomto případě nebyly dost dlouhé, aby se daly prostrčit všemi vrstvami. Přitlučte všechny nýty

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA11. Děrovacími kleštěmi si udělejte děrovacími kleštěmi podle obrázku v pravidelných intervalech 12 dírek na šňůrku 4 cm od okraje. Pokud nechcete použít kovové průvleky, je důležité mít obě vrstvy koženého okraje přilepené k sobě. Já průvleky mám, ale zatím jsem je nedala, bylo by to moc kovové. Ale třeba později. Když nemáte kleště, které ve slušné kvalitě stojí kolem 400 Kč, můžete použít raznici ze sady na průvleky. Tradiční propalování rozžhavenou pletací jehlou v tomto případě nedoporučuji.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA12. Mám ráda odepínací popruhy, protože se dají snadno vyměnit třeba za krátká, když chci kabelku jen tak do ruky. Proto jsem popruh udělal na karabinky. Nejprve si vyměřte, kde chcete mít přezku. V popruhu na ni udělejte děrovacími kleštěmi dírku, další dvě na nýt, kterým ji zajistíte. Na protidíle seřízněte konec do špičky a udělejte děrovacími kleštěmi dírky na změnu délky popruhu.

13. Konce popruhu přeložte, vložte D kroužky s karabinkou a udělejte dírky na nýty. Zatlučte kladivem.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA14. Připněte popruh a protáhněte šňůrku, kterou také snadno koupíte na metry za pár korun tam, co jste pořídili kůži a popruh.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERACelá kabelka mě vyšla na dvě stovky za kovové díly a popruhy.

Náš tip – Pokud se vám nechce dělat s podšívkou,zkuste jednodušší variantu.Vyřízněte si z kůže tvar  bez šesticentimetrového horního okraje. Pak ho jen  sešijete a uděláte dírky. Nebo okraj nechte, přilepte a udělejte dírky. Když nebude podšívka, nezapomeňte začistit nitě.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..