Chcete zkusit neokoukané druhy ovoce, ale před pulty v obchodě tápete? Výběr exotického manga nebo avokáda nemusí být věda. Při nákupu se stačí řídit základními pravidly.

mango-759217_1280

Šťavnaté plody manga mají výraznou chuť a hromadu prospěšných látek, které pomáhají tělu při rekonvalescenci po chřipkách či angínách.

 Na co si dát při nákupu pozor?

Než začneme avokádo nebo mango vybírat, musíme vědět, na co je budeme chtít využít. A s tím souvisí také otázka kdy. Pokud si totiž chceme na tomto exotickém ovoci pochutnat hned, musíme vybírat takové plody, které jsou k tomu určené. V obchodech bývají například označeny nápisem či samolepkou ready to eat. Tyto plody jsou měkčí a příjemně vyzrálé.

V případě druhé varianty, tedy že nakupujeme plody, které budeme jíst výhledově, kupujeme mango nebo avokádo zelené a tvrdší. To je ale třeba nechat doma dozrát.

 Jak nechávat mango nebo avokádo doma dozrát?

Aby nám ovoce správně dozrálo, dáme ho na dva až tři dny do papírového sáčku a necháme při pokojové teplotě dojít. Do sáčku můžeme přidat také jablko, které proces zrání urychlí.  Pozor – mangu ani avokádu nesvědčí nízké teploty, proto je nikdy nedáváme do lednice.

 Jak se tyto plody upravují před kuchyňským zpracováním?

U obou plodů jíme pouze dužinu. K ní se dostaneme tak, že mango oloupeme a rozpůlíme po ploše pecky. Pecku odstraníme a dužinu můžeme nakrájet na tenké plátky. Přetnou se tak dlouhá vlákna, které mango obsahuje a která mohou třeba dětem při konzumaci vadit v puse.
Avokádo nejdříve podélně rozkrojíme kolem pecky. Obě půlky se od sebe jednoduše oddělí a my pak z vyzrálého plodu měkkou máslovou dužninu vydlabeme třeba lžící.

avocado-356122_1280

Tmavě zelené plody avokáda kromě vitaminů obsahují hodně tuku – ale toho tělu velmi prospěšného. Najdete v něm kyselinu olejovou i všechny esenciální aminokyseliny.

 K čemu se mango a avokádo hodí?

Exotická chuť manga a oříškovo-máslová chuť avokáda nejlépe vyniknou, když ovoce konzumujeme čerstvé a syrové. Mango je výborné samotné nebo například v ovocném salátu – tak má možnost prokázat všechny své pozitivní účinky na vaše zdraví (podrobnosti ZDE). Zajímavým a chutným prvkem je mango v pokrmech s masem nebo coby příloha k masu v podobě čatní.
Avokádo má jemnou máslovou chuť, díky které se hodí do různých druhů salátů, pro přípravu pomazánek a studených jídel. Oblíbenou hvězdou je bezpochyby původem mexický avokádový dip guacamole.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..