Kolové sukýnky se nádherně točí a holčičky je milují! Ušít tu klasickou není složité, ale podle tohoto návodu si ušijete čtvercovou kolovou sukýnku originálního vzhledu a ještě si ušetříte práci. 

Na sukýnku použijte měkkou splývavou látku, zvolte třeba úplet – díky němu si nebudete muset dělat hlavu se začištěním krajů, protože se netřepí. Jednolící úplet šíře 150 cm s pěkným holčičím vzorem koupíte už kolem 145 Kč za metr.

Sukně se šije ze dvou stejných čtverců látky a širší gumy. Spotřebu látky si spočítáte jednoduše:
1. Nejdříve si změřte obvod pasu. Ten pak vydělte 3,14 (číslem „Pí“). Výsledek vynásobte číslem 1,2 až 1,5 (podle toho, jak moc má být sukýnka nařasená. Bohatší řasení = 1,5 ) a získáte průměr kruhu, který budete uprostřed čtverce látky vystřihovat. Tedy názorně podle cca 5leté holčičky: Obvod pasu 50 cm / 3,14 = 16 x 1,2, kruh bude mít průměr 19 cm.

2. Potom si změřte, jak dlouhou sukénku chcete mít v nejkratším místě (cípy budou o něco delší). Tuto délku vynásobte dvěma a přičtěte průměr kruhu, který jste si spočítali o bod výš. Tedy: pokud chci sukýnku v nejkratším místě 25 cm, vyjde mi  2x 25 +19 cm = 69, potřebuji tedy na šití dva čtverce o straně 69 cm. To se vám vejde do jedné šíře látky, takže stačí, když koupíte 70 cm látky šíře 150 cm. Ufff, a tím končí ta složitější část výroby 🙂

Jak ušít čtvercovou kolovou sukýnku

3. Jak už bylo řečeno, střihneme si dva stejně velké čtverce látky. Uprostřed každého z nich musíte vystřihnout kulatý otvor – jeho velikost závisí na obvodu pasu. Proveďte výpočet podle bodu 1 a mrkněte se, jestli doma nemáte hrnec nebo mísu o podobném průměru, kterou byste mohli na látku obkreslit. Pokud máte po ruce kružítko, je to jednodušší – kruh si pomocí něho připravíte na papírovou šablonu (pozor, na kružítku si naměříte poloměr, tedy jen půlku výsledku z bodu 1, v našem případě 9,5 cm).

4. Podle nákresu teď uprostřed látky vystřihněte kulatý otvor. Začišťováním krajů se u úpletu nemusíte zdržovat. Čtverce dejte na sebe a pootočte 0 90 stupňů tak, aby se rohy látky nepřekrývaly.

5. Ustřihněte si gumu o cca 3 cm kratší, než je obvod pasu. Konce sešijte k sobě. Pak si gumu pomocí špendlíků rozdělte na čtvrtiny. To samé udělejte s kruhovým otvorem na látce. V těchto místech pak gumu přišpendlete na látku (špendlík na špendlík). Ještě si gumu s látkou sešpendlete vždy v půlce každé čtvrtiny, řasení při šití pak bude jednodušší.

6. Po téhle přípravě se pustíte do samotného šití. Gumu můžete k látce přišít rovným nebo cik-cak entlovacím stehem . Při šití ji musíte mezi jednotlivými špendlíky natahovat tak, aby byla stejně dlouhá jako látka. Jen tak bude řasení rovnoměrné.

IMG_53811-670x446

No a tím máte hotovo. Pokud potřebujete podrobný fotopostup, můžete s podívat na podobnou sukénku na http://www.makeit-loveit.com/2012/09/the-square-circle-skirt-20-ish-minutes-to-make.html

POZOR! Pokud byste chtěli šít sukni pro dospělou ženu nebo starší dívku, obvod pasu a boků se už bude lišit výrazněji než u malých holčiček, a to se musí při stříhání zohlednit. V tomto případě si velikost kruhu pro vystřižení a ostatní míry spočítejte třeba podle návodu ZDE.

Zdroj: Makeit-loveit.com

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..