Vánoční kaktus

Jak znovu nechat vykvést vánoční kaktus

Stojí vám doma loňský vánoční kaktus, ale je takový celý zelený? Tak mu pomozte, ať má znovu květy. Ale ve vytopeném obýváku se to nepovede.

Vánoční kaktusy jsou vyšlechtěné z rostlin původem z brazilských lesů, které se u nás před pár lety objevily jako prima dárek k Mikuláši. Jenže za pár týdnů květy opadaly a vy teď marně čekáte, až bude mít poupata. Když ho nedáte na zimní odchov, ani se jich nedočkáte.

Krok číslo 1: Studený odchov

Vánoční kaktus patří k rostlinám krátkého dne, takže potřebuje méně světla. Proto v našich podmínkách kvete v zimních měsících. Jak na to? Nejprve potřebuje dát na pár dní do chladu. Ideální je nevytápěné místo v bytě nebo domě. Nejlepší je kolem 12 °C. Zároveň je potřeba omezit zálivku, aby neuhnily kořeny.

Dobré místo na nasazení poupat je třeba na nevytápěné půdě vedle přezimujících muškátů.
Dobré místo na nasazení poupat je třeba na nevytápěné půdě vedle přezimujících muškátů.

Krok číslo 2: Do tepla s ním

Když se objeví poupata, opatrně přestěhujte kaktus zpátky do tepla a přidejte zálivku. Jediný zádrhel celého procesu je, že kaktus těžce snáší změny. Nerad se stěhuje a občas pracně nabraná poupata opadají. Pokud máte štěstí, rozkvetou vám krásné trubkovité květy v červenofialové, růžové, červené a fialové nebo bílé i žluté.

Nasazená poupata.
Nasazená poupata.

Namnožte si ho

Chcete mít na další rok zelený dárek pro rodinu nebo přátele? Máte dvě možnosti. Jednou je, že při přesazování rostlinu rozdělíte na dvě části a zasadíte každou zvlášť. Pak je tu řízkování. To vám stačí v lednu nebo únoru odlomit tři až čtyři články listu. Dejte je do vody a počkejte na hození kořenu. Pak zasaďte. Další možností je řízek zasadit rovnou do směsi písku a rašeliny. Pozor na to, že rostlina nesmí nikdy při vyndání z květináče ležet. Okamžitě se „rozleze“ a ztratí tvar. Prostě ji při přesazování nepouštějte z ruky.

Foto: maru, pixabay.cz