Nemusíte utrácet za módní superpotraviny nebo drahé přípravky z lékárny. To nejlepší na jarní očistu najdete zadarmo na každé zahradě či loučce. Dopřejte tělu kopřivovou kúru.

Recept na kopřivový čaj
Dvě lžíce čerstvých kopřivových listů přelijte v hrníčku vroucí vodou a přikryté nechte asi 15 minut stát. Pak slijte a můžete popíjet. Čaj nijak nedochucujte.

Kopřivy jsou na pročištění organismu po zimě ideální bylinkou. Vypravte se na ně co nejdříve, dokud jsou malé – mladé rostlinky mají úžasnou sílu a obsahují nejvíc prospěšných látek. A pokud chcete opravdu to nejlepší, natrhejte si jen vrcholy rostlinek (to platí i pro zbytek roku, kdy jsou kopřivy již statné – prostě si z nich ustřihněte jen „špičku“).

koprivy-jarni-detoxZ natrhaných kopřiv si připravte čaj a popíjejte ho průběžně celý den. Během očistné kúry by měl kopřivový čaj tvořit asi  2/3 vašeho denního příjmu tekutin, minimálně vypijte 2 hrníčky denně. Kúru si dopřávejte nejlépe po dobu dvou až tří týdnů, aby se tělo opravdu důkladně pročistilo. Pak si ale dejte pauzu – kopřivový čaj se nemá pít déle než 3-4 týdny v kuse.

A proč jsou kopřivy pro tělo tak fantastické?  Bylinka podporuje látkovou výměnu a působí  také močopudně, pročišťuje tak mimo jiné ledviny. Listy obsahují mnoho minerálů a vitaminy A, B2, B6 a C.  Svými účinnými látkami pomáhají při chudokrevnosti a špatné krvetvorbě. Kopřivový čaj se doporučuje i alergikům, jeho pravidelné popíjení může pomoci proti senné rýmě a při ekzémech.

Léčivou sílu mladých jarních kopřiv si můžete uchovat – stačí si z nich nadělat sirup, který je skvělý třeba na přípravu letních osvěžujících nápojů. 

Recept na jarní kopřivový sirup

Potřebujete:
3 plné hrsti posekaných jarních kopřiv
2 omyté, na kolečka nakrájené citrony
1/2 kg třtinového cukru
500 ml vody

1. Postup je jednoduchý – vše spolu povařte přibližně 10 minut a nechte do druhého dne.

2. Druhý den trochu zahřejte a přeceďte přes plátno. Pak přidejte cukr a 5 minut provařte, aby se dobře rozpustil. Horký sirup nalijte do lahve a dobře zavřete.

Používejte naředěné jako běžný sirup.

 

Foto: ©Freepik.com, Pixabax.com

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..