Kopr je velmi aromatická rostlina, která slaví velké úspěchy v kuchyni. A to nejen v koprovce. Ale když ho necháte vykvést a uzrát semena, dokážete z něj doma udělat léčivé zázraky.

dill-90641_640Kopr vonný je velmi nenáročná jednoletá aromatická rostlina s charakteristikou vůní a chutí.Prostě na zahradě vyroste a vy ho jen stříháte. Pro jeho léčivé účinky ho pěstovali už ve starém Egyptě. Jeho záběr je opravdu široký. Zabírá například na nadýmání, poruchy trávení, zvyšuje tvorbu mateřského mléka, nebo snižuje tlak. Je účinný při léčbě močového systému, zabírá na kašel a pomáhá k celkovému zklidnění organismu. Jedním z nejoblíbenějších využití bylo na zahnání úporné škytavky. Zapomeňte na zadržování dechu nebo pití vody. Stačí rozžvýkat pár koprových semen a je po škytavce. Navíc budete mít svěží dech. Jen pozor kopr je i proti nespavosti. Tak to s dávkou semen nepřežeňte, jinak se vám začnou oči klížit. Semena obsahují silice, minerály, bílkoviny nebo organické kyseliny.

balcony-397785_640Můžete ho mít i v květináči

Pěstování kopru není jen otázkou letní zahrady. Pak si vezmete tolik natě, kolik potřebujete. Má krátkou vegetační dobu a snadno si ho vypěstujete i v květináči po celý rok. Na zahradu ho můžete vysít už v březnu. Potřebuje jen slunné stanoviště a nějakou tu zálivku. Těžké půdy mu nesvědčí. Po vyklíčení je důležité rostliny vyjednotit, aby nebyly příliš blízko u sebe. Z rostliny se využívá nať, květenství a semena. Do sklizně natě se pusťte před kvetením. Můžete ji ve svazcích nasušit. Zavěste je mimo přímé slunce na místo, kde teplota nestoupne nad 30 stupňů. Nebo zkuste sušičku. Rychlejším řešením je dát ho rovnou do mrazáku. Někdo ho nejprve naseká a dá třeba do tvořítka na led. Pak stačí přidat do jídla kostičku. Ale může zůstat i v celku v krabičce.

Zralá semena se hodí nejen pro léčivé účinky, ale můžete je znovu vysít.

Zralá semena se hodí nejen pro léčivé účinky, ale můžete je znovu vysít.

Nasbírat můžete i květenství, která se pro svou velkou aromatičnost hodí do nákladných okurek. Semínka pro léčivé účinky se sbírají po úplném dozrání. Odstřihněte je dříve, než začnou semena vypadávat. Dejte je to látkového nebo papírového sáčku, pověste hlavou dolu a počkejte, dokud všechna semena neskončí v pytlíku.

Semena je dobré nadrtit nebo rozemlít těsně před zpracováním.

Semena je dobré nadrtit nebo rozemlít těsně před zpracováním.

Esence zdraví

Semena se dají použít buď celá na rozžvýkání, nebo si je namelete, případně zpracujete v hmoždíři. Nálev z koprovým semínek se dělá z jedné kávové lžičky a šálku vroucí vody. Třeba při dávivém kašli je dobré koprový nálev užívat třikrát denně. Lepší je semena nadrtit až přímo před užitím. Nálev je možné udělat stejným způsobem i z květenství. Zabere na všechny zmíněné neduhy. Výhoda je, že ho mohou používat jako kojící maminky, tak i děti. Pro zpevnění nehtů si udělejte lázeň z výluhu z rozdrcených semen.

Kopr je skvělý s uzeným lososem nakrájeným na kousky. Tak jak to znáte třeba z Ikea nákupů.

Kopr je skvělý s uzeným lososem nakrájeným na kousky. Tak jak to znáte třeba z Ikea nákupů.

Koprové delikatesy

Kopr není jen do koprové omáčky, kterou vám možná otrávili ve školní jídelně. Je skvělý do salátů, třeba na tzatziki. Ale můžete ho klidně přidat i ke klasickému zelenému salátu nebo ještě lépe nakrouhanému zelí s trochou olivového oleje a vinného octa. Hodí se na dochucování olejů a octů. Můžete z něj vytvořit dobrý dip. A nezapomeňte ho přidat do boršče a bylinkového másla.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..