Touto dobou zažívají zahrady invazi mšic. A v jejich blízkosti najdete často na rostlinách pobíhat tyto podivné, nepříliš sympatické tvory. Není třeba propadat panice – není to další zákeřný škůdce, ale naopak velmi šikovný pomocník, který vám pomůže se mšicemi zatočit. 

Dospělá slunéčka jsou vyhlášení dravci, jejich larvy dokonce ještě větší.

 

Na obrázku nahoře totiž není nikdo jiný než larva berušky neboli slunéčka. Krásnou dospělou puntíkovanou berušku nepřipomíná ani vzdáleně, naštěstí jedno mají společné – dospěláci i larvy jsou velice draví a neustále při chuti, proto je najdete tam, kde jsou kolonie mšic, jejich oblíbená potrava. Uvádí se, že jediná larva spořádá denně desítky mšic. Než se zakuklí, zvládne jich zlikvidovat i několik tisíc. A to už je rozhodně důvod, proč si tyto malé nenasytné predátory v zahradě hýčkat. 

 

Pozor, neničit!
Z kukly se líhne beruška neboli slunéčko

Z kukly se právě líhne žluté slunéčko.

Když se larva slunéčka pořádně vykrmí, zakuklí se. Na listech pak můžete objevit nalepený bochánek žlutavé či světle oranžové barvy s černými tečkami , který trochu připomíná larvu mandelinky bramborové. Proto je řada lidí z nevědomosti likviduje. A to je velká škoda, připravují se tak o přirozeného ochránce zahrady proti mšicím! Pokud se „bochánku“ jemně dotknete a nehýbe se, opravdu to není mandelinka, ale zakuklená beruška. 

 

 

Foto: Pixabay.com

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..