Nejstarší medicína světa – indická ajurvéda tvrdí, že když se stravujete a pečujete o sebe, jak se má, předcházíte 90 % všech nemocí. Jedním z ajurvédských elixírů  života je máslo ghí. Chrání zdraví i krásu.

Udělejte si máslo ghí doma! Jeho příprava je sice časově náročnější, ale poměrně jednoduchá. Základem je kvalitní máslo, pořízené na farmářských trzích apod.
1. Libovolné množství dejte do hrnce (ideálně smaltovaného) a pozvolna zahřívejte.
2. Když se máslo rozehřeje, začne se na něm tvořit pěna. Odebírejte ji (vyhazujte ji, nebo použijte jako příměs do krmiva domácích mazlíčků).
3. Pokračujte, dokud v hrnci nezůstane jen čistý tuk. Ten pak přeceďte přes plátno a kovový cedník a je hotovo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAZní to exoticky, ale znaly ho už naše babičky. Ovšem ne pod jeho sanskrtským jménem ghí, ale jako „obyčejné“ přepuštěné máslo. A proč je ghí tak úžasné? Kromě toho, že je opravdu chutné a vhodné k přípravě pečených i smažených jídel, je také vhodné pro strávníky s intolerancí mléčné bílkoviny. Výborné je také pro ty, kteří mají problémy s trávením a v ajurvédě je používané také pro krásu nebo jako lék.

Hojivý balzám
Odbornice na ajurvédskou terapii Tereza Lindauerová (www.zdravivharmonii.cz) doporučuje: „Přepuštěné máslo může sloužit jako základ hojivých mastí a ajurvéda ho v tomto směru hojně využívá. Mast si snadno vyrobíte i vy. Nejprve nechte ghí změknout a přimíchejte do něj éterický olej nebo směs několika olejů na problémy, které právě potřebujete řešit, např. skořicový olej na uvolnění svalů. Směs dobře promíchejte a nechte v lednici ztuhnout, pak už jen aplikujte na postižená místa.“

Elixír mládí
Skvělé účinky na pleť proslavily máslo ghí daleko za hranicemi Indie. Vyživuje ji a je úžasnou zbraní proti vráskám. Od výroby domácích krémů ale odrazuje ne zcela příjemná vůně, kterou ghí má. Jeho kouzelnou sílu přesto můžete vyzkoušet na vlastní kůži, protože některé firmy si s tímto problémem dokázaly poradit. Na www.kosmetika.bio zjistíte, kde nejblíže můžete koupit kosmetiku s ghí. Například německá firma Ghee Sana vytvořila tři unikátní kosmetické produkty v bio kvalitě, které jsou opravdovým zázrakem pro pleť.


Doporučujeme:

My jsme si nejvíc zamilovali Bio balzám s ghí a olejem z gaskoňských švestek, který hýčká suchou i citlivou pleť a také vyhlazuje vrásky. Použít ho lze jako noční i denní krém a nemusíte spolu s ním aplikovat sérum.

Stejně skvělý je ale i Bio intimní balzám s ghí a damašskou růží – ten je velmi univerzální, svědčí pleti miminek, při opruzeninách apod., ale také ho lze použít jako krém na intimní partie nebo lubrikační gel.

 

 

Foto: archiv, Taryn/Flickr

728x80-heroes.png

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..