Mšice útočí: Zaručené babské rady než sáhnete po chemii

Taky jste už objevili na zahradě žravé mšice, ale nechce se vám hned použít nějaký chemický insekticid? Tak to by se vám mohly hodit tipy zkušených zahrádkářů, jak to zkusit přírodně a ekologicky.

I když Zmrzlý muži zaúřadovali, nejčastěji se vyskytující hmyz, tedy mšice, to nezastavilo. Už se šikují a napadají téměř všechny rostliny, které vysávají a přitom na ně přenášejí mnoho chorob. Mšice z rostlin sají šťávy. Když se přemnoží, rostliny přestávají růst a často jsou zdeformované. Vylučují sladkou medovici, která velmi chutná mravencům. Ty si je dokonce „chovají“ jako domácí zvířata a roznáší je po rostlinách. Je jich celá řada druhů a jedno mají společné. Když proti nim nezakročíte včas, snadno se přemnoží. Pak už nezbývá nic jiného než chemie. Ale i na takové postřiky si časem zvyknou. Proto je dobré vsadit na prevenci, kterou zvládnete i bez chemie.

insect-house-598354_640Postavte hmyzí domeček
Mšice mají soustu přirozených nepřátel. Je to například slunéčko, které je i přes naší představu o roztomilé berušce dravé a na mšicích (dospělých i nymfách)si rádo pochutná, a to dospělá i larvy. Za dva týdny spořádá larva kolem 270 mšic, dospělec denně až 60 mšic. Dalším dravým bojovníkem jsou pestřenky, které připomínají vosy. Jejich larvy si na mšicích rádi pochutnají. Z dalších hmyzích dravců jsou to pak škvoři, zlatoočka, střevlíci, krajníci, drabčíci, páteříčci, denivky, dravé ploštice nebo pavouci. Ty všechny na zahradu snadno nalákáte, když jim připravíte dobré bydlení, tedy místo, kde se budou moci schovat. Vystavte jim hmyzí domeček nebo hotel. Návod, jak si takový domek postavit najdete ZDE. Ve sklenících se proti mšicím osvědčila parazitická vosička Aphidius Alemani. Zkušení zahradníci radí, pokud to jde, nehubit mšice chemikáliemi, protože pak zničíte i jejich přirozené nepřátele. Když pak rostliny napadnou škůdci znovu, jste už na to sami.

Oblíbená a pěkná lichořeřišnice mšicím nevoní.
Oblíbená a pěkná lichořeřišnice mšicím nevoní.

Vysaďte lichořeřišnici a spol.
I když to vypadá, že se mšice pustí do všeho živého a zeleného, jsou i rostliny, které na ně mají jistý repelentní účinek a škůdce odpuzují. Je to například oblíbená letnička lichořeřišnice. Z další pak afrikány, levandule, lilík mochyňovitý, pažitka, saturejka, povijnice, pelyněk, kerblík, rozmarýn a šalvěj. Zkuste je preventivně vysázet mezi další rostliny.

stinging-nettle-785292_640Kopřivy a tabák
Další cestou, jak zakročit proti mšicím jsou různé vlastnoručně vyrobené odvary a postřiky. Tím nejznámějším je kopřivový, který nejen preventivně chrání, ale i skvěle hnojí. Postup výroby najdete ZDE. A Dobrý prostředkem je také řepkový olej, který můžete smíchat s trochou olejnatého lecitinu a vše nařeďte vodou. Olej zalepí mšicím dýchací otvory.

Výluh z tabáku
150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte, vystydlý roztok přeceďte přes sítko nebo punčochu. Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny.

Mýdlový roztok
Obyčejné mádlo rozpusťte ve vodě a tak si připravíte účinný roztok proti nejrůznějším hmyzím škůdcům. Po postříkání rychle pak hynou.

onion-647525_640

Česnekovo – cibulový výluh

Stroužek česneku i se slupkou, tři menší neloupané cibule a tři pálivé papričky dejte do mixeru a rozsekejte. Pak přilijte 250 ml vody a nechte 12 hodin odstát. Smě přelijte přes síto nebo plátno. Výluh smíchejte se čtyřmi litry vody a dejte do rozprašovače. Zopakujte tři postřiky v intervalu deseti dnů.

Česnekovo-řepkový

Další možností je rozmačkat jednu větší česnekovou cibuli a zalít 250 ml vody. Nechte odstát 12 až 24 hodin. Přelijte přes síto nebo plátno a smíchejte s řepkovým olejem.

garlic-618400_640Česnekový olej
20 stroužků česneku nasekejte, přilijte půl litru rostlinného oleje. Nechte 24 až 48 hodin odstát v teple. Pak zceďte a nařeďte vodou. Můžete přidat i trochu mýdla.

pests-696438_640Když se přemnoží
Pokud už musíte řešit kalamitu, chemickým přípravkům se asi nevyhnete. Jak už bylo napsáno, mšice si na ně rychle zvyknou, proto je potřeba je střídat. Biologicky šetrné jsou například Natura Roc Effect nebo Biool. Z klasických insekticidů jsou to Pirimor, Mospilan, Decis, Calypso, Decis Mega, Neudosan, Substral Careo, Spruzit nebo Raptor.