Chystáte se na předvánoční úklid? Víme, jak umýt okna dokonale, aby na nich nezůstali kocouři.

Na žebříčku nepopulárních domácích prací by se mytí oken umístilo hodně vysoko. Ale vidět ven je třeba, a tak se jednou za čas do mytí musí pustit každý. Když se rozhodnete mýt prostředky z drogerie, musí být venkovní teplota nad nulou. Všechny ty dokonalé chemické přípravky, které nám mají ušetřit práci, nebudou v mrazu fungovat. Aby odvedly to, co výrobci slibují, musí být víc než pět stupňů.

Začněte rámem

Ať už máte okna klasická nebo střešní, začněte nejprve mýt rámy. Při jejich čištění se hodně často zamatlají skla, takže opačný postup by vám jen přidělal práci. Pak použijte čisticí přípravek na sklo nebo jarovou vodu. Vše setřete stěrkou. Používají ji i profi firmy a vědí proč. Nejlepší jsou ty s gumovým zakončením, které dobře přilehnou. Pak už stačí jen setřít. Voda nikam nesteče a vy nemusíte leštit. Když je okno vysoké, tak si vypomůžete teleskopickou tyčí. Nakonec sklo přeleštěte.

Babské rady za hubičku

glass-97503_1280Ne každý je příznivcem všech těch chemických vymožeností, a tak se často a rádi vracíme k osvědčeným radám našich babiček. Někdy dá možná leštění trochu víc práce, ale zase do odpadů odteče méně jedů.

 

1Zmrzlá okna nejlépe umyjete vlažnou vodou s jarem a hrstkou soli. Okna se pak nebudou potit ani nezamrznou.

 

2Okna po malování nebo jiných pracích, kdy na nich zůstanou skvrny, dobře umyjete silným roztokem octa a vody.

 

3 Sklo nejlépe vyleštíte klasickou jelenicí. Jen s ní nesmíte otírat nic jiného. Pak už byste sklo nevyleštili. K zahození také nejsou na leštění staré noviny, které můžete vzít i na rámy. Nepouštějí chlupy jako většina obyčejných hadrů a navíc dobře sají vodu.

 

4 Na odmaštění se nejlépe hodí čpavek, který platí také na zakouření skel od cigaret. Odmastit zvládne i rámy. Do kyblíku si nalijte 4 litry teplé vody, přidejte 8 až 10 lžic vodného roztoku čpavku.

 

5 Dobrým pomocníkem je i klasický vanilkový puding. Ne ten bez vaření!!! Rozmíchejte ho trochu v teplé vodě, umyjte skla a nechte uschnout. Pak už jen přeleštěte.

 

6Dlouho nemytá okna na sobě mají často vrstvu mušinců. Elegantně se jich zbavíte, když sklo nejprve umyjete pivem a pak vodou s octem.

Plastová okna

Hodně domácností si pořídilo plastová okna. Ta se na rozdíl od starších dřevěných čistí mnohem snáz. Ale je potřeba to dělat pravidelně. Zatímco klasická okna můžete nechat bez povšimnutí dlouhý čas a nic se jim nestane, plastová špína ničí. Důležité je mýt hlavně rámy z vnější strany. Všechen nachytaný prach a jiné nečistoty UV záření zapéká do rámů. Delší prodleva pro vás znamená pracnější mytí. Nikdy na plastový rám nepoužívejte abrazivní prostředky, jako je písek, nitroředidla nebo benzin. Také hrubá strana houbičky na nádobí nadělá paseku a poškrábe rámy. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe a nikdy je neodstraňujte bez vody.

A když už v tom mytí oken budete, nezapomeňte ani na žaluzie. Tady je 5 tipů, jak čistit rolety a žaluzie.  Pravidelná údržba jim prodlouží životnost.

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..