Máte na rajčatech plíseň? Ještě se dá zakročit

Prší, prší, jen se leje, rajčata nám plíseň bere. Komu ještě rajčata nestihla dozrát, může kvůli nepřízni počasí o úrodu přijít. Hlavně když se na rostlině objeví hnědé skvrny a vypadá jako spálená od slunce.

Nejprve si nákazy všimnete na listech, kde se objevují šedavé skvrny. Pak se objevují i na plodech. Když už máte rostlinu „chycenou“ oblíbený postup sklidit ještě zelená rajčata a nechat je dojít někde v temnu, nefunguje. Jedinou cestou, jak se pokusit úrodu zabránit, je chemický postřik, nejlépe s krátkou ochrannou lhůtou.tomatoes-1170806_640

Úspěch záchranné akce v první řadě záleží na tom, jestli si zakládáte na ekologickém pěstování a rajčata jste ani na začátku vegetace preventivně nepostříkali. Neošetřená rajčata moc šancí v současném počasí nemají. Silně napadené rostliny raději ihned vytrhejte a bezpečně spalte nebo odneste do kontejneru. Rozhodně je nedávejte na kompost. Ostatní rostliny můžete ještě zkusit ošetřit například postřikem Ortiva. Je to fungicid ve formě suspenzního koncentrátu proti houbovým chorobám a proti plísním. Ochranná lhůta jsou tři dny. Na dříve ošetřené rostliny funguje dobře. Úspěch podpoří navíc přihnojením ke kořenům například AB nebo NPK hnojivem. Další rychlou pomocí je pak kontaktní přípravek BRAVO 500, který se používá v dávce 25 ml na 10 l vody. Jeho ochranná lhůta je 7 dní. Ochranná lhůta je doba od postřiku, po které můžete plody sklízet.