Máte doma malou parádnici, která se těší na karnevalové veselí? Pokud najdete chvilku času (stačí opravdu chvilka), vyrobte jí parádní kostým podle některého z těchto návodů. 

pfau-kostuem

Barevný páv s tutu sukýnkou
Do téhle krásně barevné sukýnky se možná holčička tak zamiluje, že ji bude chtít nosit i do školky – ostatně proč ne 🙂

Potřebujete: různobarevný tyl (abyste nemuseli zdlouhavě stříhat proužky z metráže, kupte si rovnou tyl v rolích širokých cca 15 cm – mívají návin 23 metrů, počítejte, že na běžnou tutu sukni potřebujete víc než jednu), kousky filcu v „pavích“ barvách, barevnou stuhu, širší gumu do pasu, lepidlo

Jak na to: Abyste se nemuseli dělat s šitou tutu sukní, udělejte rychlejší nešitou variantu podle foto návodu úplně dole. Je to opravdu snadné – prostě navazujete pruhy tylu na gumu. Žádné jehly, žádné nitě, jeden prostý uzel… Paví tylová sukýnka nemusí být po celém obvodu pasu, bohatá by měla být hlavně vzadu. 

1. Připravte si tutu sukni. Pak se pusťte do výroby pavích ok. Nastříhejte si podle fotky filc (pro dokonalý efekt spodní hnědé kolečko prošijte, ale přežijete to i bez toho, takže kostým mohou dělat i ti, kdo šicí stroj nevlastní) a slepte vrstvy na sebe do podoby pavího oka.

2. Hotová oka pak připevněte po pár kouscích do řady nad sebou na stuhu (udělejte jich několik) a připravené stuhy potom přivažte-přišijte na gumu tutu-sukně. A to je vše.

pavi-kostym  pavi-kostym2
Zdroj: andreasnotebook.com
Malá mořská panna

meerjungfrau-kostuem-diyPotřebujete: kousek modrého úpletu a podkladovou látku na ploutev (spotřebu látky si spočítejte podle bodu 1 a 2 v postupu), 5 kusů organzy cca 50×65 cm v různých zeleno-modrých barvách, nůžky, šicí stroj

Jak na to: Abychom si ušetřili zdlouhavé vysvětlování, pusťte si rovnou názorný video návod dole. Zde jen stručně přeložený postup.

1. Změřte si dítko od pasu dolů (rozměr A) a pak ho přeměřte v pase (rozměr B) a přes prsa (C).

2. Podkladovou látku na ploutev potřebujete o šířce B, tedy obvod pasu + 10 cm a délce A+ 25 cm. Na zavázání si připravte 2 pruhy látky délky 1/2B a šíře 10 cm.

3. Na podprsenku si připravte úplet o délce C a potřebné šířce (pro 4letou holčičku cca 15 cm) a na tkaničku proužek úpletu široký 2,5 cm a délky cca C (přeměřte na dítěti, jakou délku přesně potřebuje, aby šla šňůrka za krkem pohodlně zavázat).

4. Podkladovou látku přehněte na půl, nakreslete na ni tvar ocasní ploutve a vystřihněte.

5. Každý kus organzy postupně skládejte (přehýbejte) napůl tak, aby vám nakonec vznikl „čtvereček“ o velikosti cca 12 x 10 cm. Ze seskládané látky pak podle návodu vystřihněte tvar šupiny.

6. Pak se pusťte do šití ploutve – vezměte jednu vrstvu podkladové látky a zezdola směrem k pasu na ni postupně v řadách přišívejte jednotlivé šupiny (viz video návod). Šupiny prošívejte cca 0,5 cm od kraje a seřaďte je tak, aby se sousední vždy  překrývaly. Střídejte barvy.

7. Pošijte celou plochu – postupujte podle návodu, řady nad sebou by se také měly přibližně od půlky šupiny překrývat. Šupiny, které přesahují přes okraj ploutve, nakonec zastřihněte.

8. Pruhy látky na zavazování přehněte podélně napůl a prošijte. Hotové tunýlky otočte švem dovnitř a přežehlete. Na konce můžete pro ozdobu přišít pár šupin. Pak přišijte do krajů horní části ploutve.

9. Vezměte druhý díl podkladové látky a lícem k líci ho položte na díl se šupinami. Po obvodu kolem dokola sešijte, v pase ale nechte asi 8cm volný otvor, kterým sešitou ploutev převrátíte šupinami navrch.

10. A teď hurá na podprsenku. Vezměte oba konce úpletu a zavažte je na uzel. Úpletovou tkaničku přivažte k uzlu – a máte hotovo. Teď stačí už jen vhodné tričko, punčocháčky a ideálně ještě červená paruka a parádní kostým je na světě!

 
Zdroj

Návod na tutu sukni bez šití
tutu-sukne-bez-siti-navod

Foto sdíleno z Aupamama Portabebés Artesanales

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..