Bez lineckého cukroví by to snad o Vánocích ani nešlo… Nestárnoucí klasiku milujeme také pro spoustu možností vykrajování, slepování i zdobení. A pokud nestíháte a péct budete až těsně před svátky, máme pro vás recept, se kterým budete mít linecké krásně měkké a křehké i bez odležení. 

Příprava těsta na linecké cukroví není složitá. Pro perfektní výsledek je důležité vždycky dodržet základní ‚linecké‘ pravidlo: poměr surovin 1:2:3! Takže ho zpracujte například z 70 g cukru moučka, 140 g másla a 210 g hladké mouky. K tomu přidejte 2 žloutky a nastrouhanou kůru z půlky citronu  či trochu citronové šťávy. Klidně přimíchejte ještě 1 vanilkový cukr nebo pár kapek vanilkové esence.

Náš tip na ‚hned měkké‘: Když pečete na poslední chvíli a potřebujete mít linecké hned měkké, nahraďte v rozpisu 50 g mouky 50 gramy solamylu. 

1K prosáté mouce s moučkovým cukrem přidejte na kousky pokrájené povolené máslo, žloutky a kůru a co nejrychleji zpracujte v hladké těsto. Těsto můžete zadělat v robotu nebo ručně na vále. S hnětením to nepřehánějte, cukroví by to ubralo na křehkosti. Hotové těsto zabalíme do fólie a necháme odpočívat v lednici, ideálně jeden den  zaděláme a až druhý den pečeme.

2 Rozležené těsto si rozdělte na dvě půlky. Každou pak na moukou posypaném válu rozválejte na 3mm silný plát. Z jednoho plátu vykrájíme tvořítkem plné tvary (hvězdičky, kytičky, kolečka, srdíčka), na druhém plátu vypícháme menší formičkou ještě otvory uprostřed. Na plechu vyloženém pečicím papírem pečeme 10-12 minut v troubě předehřáté na 170 °C. Cukroví je hotové, když je upečené lehce dorůžova.

3Vychladlé cukroví slepujeme výraznou marmeládou bez zrníček, oblíbená je pikantní rybízová. Můžete slepovat i plné tvary a vršek potřít třeba cukrovou polevou a posypat barevným zdobením, nebo na něj do tvaru kytiček nalepit mandlové lupínky s rozinkou uprostřed.

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..