Máte chuť zkusit upéct vlastní vánočku, ale nevíte, jak do sebe všechny ty ocásky těsta zamotat? Tak zkuste náš osvědčený recept a obrázkový návod na jednoduchou vánočku z devíti válečků.

Potřebujete

Dávka je na dvě vánočky
1 kg polohrubé mouky
200 g másla
200 g cukru krupice
80 g droždí
2 žloutky
1 vejce
1 lžička soli
Mléko
100 g rozinek
100 g mandlí

Jak na to

1Cukr utřete se žloutky a máslem, pak přidejte prosetou mouku, trochu mléka, lžičku soli, droždí a dobře vypracujte těsto. Nejlepší je ruční práce. Pak přidejte rozinky a těsto nechte v teple nakynout asi hodinu a půl.

 

2Nakynuté těsto rozdělte na poloviny. Každou polovinu rozdělte na devět stejných dílů. Z každého vyválejte stejně dlouhý váleček. Nejprve zapleťte čtyři, pak tři a nakonec dva, viz postup níže.

 

3Při sestavování vánočky můžete ještě mezi jednotlivá patra přidat oříšky. Navrch vánočky nasypte plátky mandlí a potřete rozšlehaným vajíčkem. Aby se vám patra nesesula, zajistěte je špejlemi. Namočte je do vody, aby se nespálily. Pak dejte do trouby na 150 °C a pečte dozlatova.

Jak zaplést vánočku – krok za krokem

Spodní patro vánočky

Spodní část ze čtyř pramenů není tak složitá, jak vypadá: Prameny si na konci spojte špejlí. Pak vemte do ruky levý pramen a podvlékněte ho pod druhým pramenem zprava (z těch pramenů, co zůstanou na válu, je to vlastně ten prostřední). A tento postup opakujete až do konce – pramen z levé strany vždy podvlékněte pod aktuálně prostřední.  

Druhé patro vánočkyDruhé patro je již klasický  cop ze tří – krajní prameny na střídačku překládáme doprostřed. 

Dokončení vánočky
A teď už zbývá jen zamotat dva prameny na poslední patro a opatrně složit vánočku dohromady.

Foto:Maru

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..