Máte na zahradě v budce nebo dutině stromu nastěhované ptačí nájemníky? Potravu si nasbírají, ale voda by jim mohla chybět. Vyrobte jim originální pítko a koupelnu v jednom.

Mít na zahradě ptáky se vyplatí. Posbírají škůdce a troufnou si i na vosy. Hlady v sezoně strádat nebudou, ale v horkých dnech se často stane, že se nemají kde napít a zchladit.

Potřebujete – velký list například z rebarbory, ale hodí se i bohyška nebo lopuch, písek, beton, vodu, potravinovou fólii, barvy, kbelík, štětec, nádoby, tmel

Sand-Cast-Birdbath-FJak na to
1. Na podložku vysypte hromádku písku ve tvaru budoucího pítka. Hromada by měla být asi o 10 cm větší, než je list. Zakryjte ji potravinovou fólií.

Sand-Cast-Birdbath22. Lícem k fólii přiložte list. Když nebude dost písku a nevytvořil by dostatečnou oporu, tak ho přidejte.

Sand-Cast-Birdbath33. Připravte si beton a naneste ho na rubovou stranu listu. Uprostřed budoucí nádoby by měla být vrstva betonu kolem dvou a půl centimetru a k okrajům se může ztenčit.

4. Betonovou vrstvu zakryjte fólii a nechte několik dní tvrdnout.

Sand-Cast-Birdbath45. Sundejte vrchní fólii a opatrně odeberte i list. Kdyby se vám přichytil, pomůže kartáč.

6. Ještě tři až pět dní počkejte, aby byl beton uzrálý a teprve pak se pusťte do malování. Když nechcete hotový list malovat, přetřete vnitřek pítka silikonovým tmelem.

Sand-Cast-Birdbath7

Hotový list můžete pověsit ve stylu tábornického kotlíku.

Sand-Cast-Birdbath8

Když vám zbyde beton, snadno uděláte podpěrnou nohu.

Sand-Cast-Birdbath9

Při zdobení si vyhrajete i s barvami.

Sand-Cast-Birdbath9-1

Ptákům můžete vytvořit hotové lázně.

Pokud rádi zkrášlujte zahradu podobnými dekoracemi, koukněte se na naše další stránky s návody na tvoření z hypertufy nebo výrobu ozdobných betonových koulí.

Foto: wonderfuldiy.com

2 komentáře

 1. Elstnerová

  Dobrý den, moc mě nadchly, pítka pro ptáčky. Chtěla jsem se zeptat, jakou barvu na malování pítek používáte.A jestli, je po vymalování lakujete. Vaše DIY NÁVODY se mi líbí.
  Mějte se hezky . Elstnerová

  Odpovědět
  • Mařenka

   Přeji hezký den.
   Já používám Balakryl UNI, který má atest pro natírání dětských hraček a styk s potravinami. Jsou vodou ředitelné, takže nejsou při natírání cítit. Nejsou sice tak trvanlivé jako syntetické barvy, ale na pítko je to to pravé. Navíc jsou k dostání v celé řadě odstínů. Letos všechno natírám na blankytně modrou. 🙂

   Zdravím M.

   Odpovědět

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..