Oblíbený krtkův dort zvládnete v pohodě udělat i bez krabičky z obchodu. A nemusí vždycky vypadat jen jako obyčejná „hromádka“.

Také se u vás zejména dětské narozeniny slaví na několik kol? Mě to občas přivádí k šílenství – žádnou z oslav (s kamarádkami, tetičkami, babičkami…) nechci ošidit o dort, ale je to dost finančně vyčerpávající. A tak jsem je začala dělat sama.

Letošní září bylo hektické, potřebovala jsem teda něco opravdu rychlého. Krtkův dort nikdy nezklame a děti ho milují, ale co si budeme povídat, je prostě málo holčičí :-))). V „pečící“ skupině na Facebooku mě zaujala princezna s dortovou sukní. A pak se zrodil nápad – s potahovými hmotami (zatím) neumím a dcery je moc nemusí, princezna tedy bude z „krtka“. To byla výzva! O půlnoci před oslavou jsem se za tenhle nápad proklínala a ráno vstávala se strachem, co v lednici najdu. Světe div se, všechno ztuhlo, všechno drželo a radost dcerky byla obrovská!

Recept na domácí krtkův dort
Pokud si to nechcete zjednodušovat a kupovat hotový polotovar v krabici, udělejte si krtkův dort od základu sami, není to nic těžkého. 

Potřebujete: 

NA KORPUS:
Zkuste lehoučké pudinkové těsto, které je od „krtka v krabici“ k nerozeznání. Jak ho udělat, zjistíte tady: recept na domácí krtkův dort bez mouky.  Nebo můžete upéct běžný nadýchaný korpus, na který jste zvyklí. I z něj to půjde.

NA NÁPLŇ:
2 smetany ke šlehání
2 tvarohy ve vaničce (mohou být ochucené, např. straciatella)
1 zakysanou smetanu
1 želatinový ztužovač (pro mě bezpečnější varianta než želatina, která mě občas pozlobí žmolky)
3-4 banány
kousek čokolády nasekané nadrobno (není nutná)

IMG_21261. Podle návodu v odkazu výše si připravte těsto na korpus, nalijte ho do vymazané dortové formy a dejte péct do trouby předehřáté na 180 °C na přibližně 30 minut. 

2. Mezitím si můžete připravit panenku. Nejdřív jsem jí šaty dozdobila zlatým cukrářským zdobením, aby ladily se zbytkem dortu, udělala jsem z něj i naušnice (lepeno tavnou pistolí). Potom jsem panenku až do pasu pečlivě zabalila do potravinářské folie.

3. Upečený korpus nechte zchladnout a postupujte klasicky jako u krtka – vydlabejte vnitřek, dole a po obvodu nechte dostatečně silnou vrstvu. Vydlabaný korpus najemno rozdrobte. Na dno korpusu pak vyskládejte podélně rozpůlené banány.
(Na ty jsem já bohužel ve stresu úplně zapomněla! Zůstaly ležet na lince, ale ve výsledku to nevadilo.)

4. Vychlazené smetany ušlehejte do tuha. Smíchejte tvarohy se zakysanou smetanou, přidejte kousky čokolády (není nutná). Želatinový ztužovač si připravte podle návodu na obale a promíchejte s tvarohovým krémem. Přidejte šlehačku.

5. A pak začněte kupit náplň/krém, jako byste budovali sopku. Nebojte se dělat celkem „štíhlý“ kužel, ať mají šaty pěkný tvar.
Sice mi trnulo, zda se to nezbortí, ale ztužovač opravdu krásně fungoval. Další perná chvilka přišla ve chvíli, kdy jsem doprostřed kuželu zasunula panenku – její pas byl o dost výš než vršek kuželu. Prostě měla moc dlouhé nohy a já málo náplně! Byla jsem v pokušení nohy úplně odstranit, ale naštěstí jsem to neudělala. Nakonec stačilo panenku trošku“připosadit“, krémový kužel ještě víc zúžit a hmotu nahrnout výš. I tak skvěle držela. 

6. Než budete pokračovat s dodělávkami a zdobením, opatrně přemístěte polotovar na pár hodin do ledničky, aby pořádně ztuhl a panenka se vám neskácela. Pak dodělejte jako klasického „krtka“ – rozdrobený korpus pěkně připlácejte kolem dokola na náplň.
Aby byly šaty zdobnější, posázela jsem je cukrovými perličkami, stačí je lehce zatlačit do krému. V pase jsem to ještě vylepšila širokou stuhou, ale to byl okamžitý nápad na poslední chvíli, tak jsem musela vzít za vděk tím, co jsem doma našla. Určitě by šlo vyhrát si s tím líp. 

 

Foto: Jaksiudelat.cz

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný