Možná mě mnozí budou proklínat, že piškotový dort ze zakysané smetany vůbec nazývám dortem – každopádně když si dáte práci se zdobením, jako „pravý“ dort vypadá, stejně skvěle chutná (zvlášť dětem) a postup je tak jednoduchý, že ho zvládne naprosto, ale naprosto každý.

V dubnu u nás oslavy narozenin neberou konce. Děti chtějí navíc slavit s rodinou, s babičkami, ale i kamarádkami… Po třetím kole už mi došla chuť péct další složitý dort (a upřímně – i platit tučnou sumičku za výrobek z cukrárny). A v tu chvíli se mi vybavil tenhle úžasný kousek – dříve u nás tuhnul v lednici snad každý víkend, ale v posledních letech jsme na něj úplně zapomněli (teď si říkám, jak je to vůbec možné). Oprášila jsem recept – pokud se tomu tedy vůbec dá říkat recept 🙂 – a výsledek jako vždy nezklamal. Musím přiznat, že to byl nejrychleji snězený dort z celé narozeninové série.

Potřebujete:
Balení dětských piškotů
3 zakysané smetany – čím hustší, tím lepší (dělala jsem do malé 20cm dortové formy)
Vanilkový cukr
Cukr moučka – na 1 smetanu 2 lžičky (ale řiďte se svou chutí)
Kompot dle chuti – u nás vede broskvový či ananasový
Čerstvé ovoce, čokoláda atd. na ozdobu
a samozřejmě tu dortovou formu (otvírací)

recept-nepeceny-piskotovy-dort

Pro ty, kdo nevěří – i bez želatiny dort drží a dá se krájet na trojúhelníky. Základ je nedávát silnou vrstvu smetany a nechat piškoty dostatečně dlouho nasáknout.

Jak na to:
1. V mističce si rozmíchejte zakysané smetany s cukrem (někdo přidává i ušlehanou šlehačku, můžete zkusit i tuto variantu).

2. Nechte si v sítku okapat kompotované ovoce, které budete dávat dovnitř dortu. Nakrájejte ho na kousky.

3. Dno dortové formy pečlivě vyskládejte piškoty, placatou stranou dolů. Poté potřete oslazenou zakysankou (nedělejte zbytečně silné vrstvy) a poklaďte kousky kompotovaného ovoce.

4. Pak dejte opět vrstvu piškotů a celý postup opakujte, dokud vám vystačí forma – a suroviny. Poslední vrstvu piškotů můžete vyskládat placatou stranou nahoru a dohladka je potřít vrstvou smetany.

5. Dort zakryjte fólií  a šup s ním do ledničky. Nechte ho tam přes noc (nebo nejméně 4 hodiny předem), aby se uležel a piškoty pěkně nasákly všechnu tekutinu ze smetany – v tom je celý fígl, proč poté bude dort krásně držet tvar i bez ztužovačů.

6. Před podáváním dozdobte čerstvým ovocem, kakaem či čokoládovými hoblinkami, nožem opatrně uvolněte okraje dortu od formy,  formu sundejte a servírujte. Můžete krájet na trojúhelníky jako běžný dort.

 

Foto: Jaksiudelat.cz

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..