Správně nakyslý rybízový koláč si dá rád i ten, který má ze všech dezertů nejraději řízek. Protože sezona rybízu vrcholí, mám pro vás jeden jednoduchý, ale osvědčený recept. A kdo si chce dopřát rybíz i později, může zkusit rybízový sirup.

Mám rybíz ráda. I když se těžko sbírá a na rozdíl od jahod a malin je kyselý. Máme ho pár keříku a každoročně vedeme s hbitými špačky boj o to, kdo bude sklízet. Letos se nám během prodlouženého víkendu naštěstí podařilo vyhrát, a tak mohu upéct svůj oblíbený koláč a připravit i sirup. Oproti kupovaným je to příjemná změna.

Hrnečkový rybízový koláč

Potřebujete

* 2 hrnky polohrubé mouky
* 1 hrnek cukru
*1 prášek do pečiva
* 2 vehce
* ½ hrnku oleje
* 1 vanilkový cukr
*rybíz
Na drobenku – cukr, mouku a máslo

Jak na to
Všechny ingredience na těsto dejte do misky, dobře rozmíchejte a nalijte do koláčové formy. Klasickou můžete vytřít tukem a vysypat strouhankou, nebo vyložit zmačkaným pečicím papírem, který se tak dobře tvaruje. Na těsto nasypte ovoce a pokud chcete i drobenku. Dejte do trouby vyhřáté na 180 °C. Jestli je těsto hotové, zjistíte zapíchnutím špejle.
Náš tip – Jednoduchý hrníčkový koláč se hodí ke každému ovoci.

Rybízový sirup

drink-55929_1920-horzPotřebuejte na 2 lahve po 700 ml

*750 g rybízu
* 1 kg krupicového cukru
*1 Gelfi x Klasik 1:1
*1/2 lžičky kyseliny citronové

Jak na to
Rybíz otrhejte ze stopek, dobře omyjte a nechte rozložený uschnout. Potom ho dejte do síta a propasírujte do hrnce. Do šťávy přidejte dvě lžíce cukru a Gelfix a přiveďte do varu. Pak vmíchejte i zbytek cukru. Na mírném ohni nechte probublávat 6 až 8 minut a sbírejte vzniklou pěnu děrovanou lžíci. Ještě teplý sirup nalijte do čistých lahví a nechte vychladnout a uzavřete. Skladujeme v chladnu a temnu.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..