Máte rádi pěší výlet zakončený skvělým rozhledem po kraji? V tom případě se jeďte podívat na novogotickou rozhlednu Štěpánku, její dostavění podle pověsti zaplatil kníže Rohan životem.

Krásnou stavbu nejstarší rozhledny Jizerských hor najdete na vrchu Hvězda (958 m.n.m.). Když je pěkné počasí, máte z 24 metrů vysoké dvoupatrové věže dokonalý rozhled po celém kraji. Když vyjdete osmdesát jedna schodů, máte jako na dlani Krkonoše, Jizerské hory, vodní nádrž Souš a dokonce dohlédnete i na Ještěd. Nevadí, když se v zeměpise moc nevyznáte, protože na ochozu v prvním otevřeném podlaží máte na opěradlech vše vyznačené a správně poznamenané. Druhé podlaží ve špičce je už zakryté skly a je tam těsno. Ale vměstnat se tam stojí za to.8

Kníže ji nechtěl dostavět
Rozhlednu začal v roce 1847 stavět legendární kníže Kamil Rohan, a to na počest arcivévody Štěpána. Ten při dohledu nad stavbou silnice z Liberce do Krkonoš, vystoupil na Hvězdu (tehdy Buchstein). Jenže brzy arcivévoda přišel o vliv, a tak kníže stavbu zastavil. Ovšem pověst to vysvětluje jinak a mluví o věštbě. Cikánka měla rohanovi předpovědět, že po dostavbě rozhledny zemře. A tak se čtyři desetiletí nic nedělo, až věž koupil horský spolek a v roce 1892 stavbu dokončil. Knížeti bylo v té době bezmála dvaadevadesát let a zemřel. Zda to byla souhra náhod nebo ne, ať si každý přebere sám.

6Kudy tam
Nejlépe se na rozhlednu dostanete z vesnic Kořenov (který ji vlastní) a Příchovice. Tam dojedete autem a zaparkujete. Zdatnější chodci se mohou vydat už z Tanvaldu nebo Harrachova. Od listopadu do 23. prosince je otevřeno v pátek, sobotu, neděli od 10 do 16 hodin. Na Štědrý den je rozhledna uzavřena. Od 25. prosince do 31. března je otevřeno opět od 10 do 16 hodin. Mimo tuto otevírací dobu je možno pro min. 10 osob dohodnout telefonicky individuální prohlídku. Pod rozhlednou je stánek s občerstvením a upomínkovými předměty a pěkné dětské hřiště. Kousek jsou restaurace, kde si na rychlíku koupíte třeba jen párek v rohlíku, nebo dáte celý oběd za rozumné ceny. Takže výšlap na rozhlednu je ideální rodinný výlet.

5Náš tip – Pokud se vydáte na rozhlednu ještě teď na podzim, nezapomeňte si při pěkném počasí s sebou vzít draka. Na blízkých polích to skvěle létá.10

7

20151031_140751

Foto: Maru

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..