Taky už se nemůžete dočkat, až si na zahradě nebo balkoně budete sklízet čerstvá šťavnatá a voňavá vlastnoručně vypěstovaná rajčata? Tak to máte právě teď čas je vysít.

Rajčata jsou u nás bezesporu nejpěstovanější zeleninou. Není divu. Když si správně vyberete, můžete je pěstovat v nádobě dokonce i na okenním parapetu. Hodně z pěstitelů si sazenice vypěstuje svépomocí ze semínek. Podle našich předků je ideální čas na výsev na Josefa, to je pro neznalé 19. března. Takže asi právě přemýšlíte, pro jakou sadbu se letos rozhodnete. A dost možná i rekapitulujete, co se vám loni, i přes veškerou snahu, nepodařilo. Hodně domácích pěstitelů si stěžuje, že i když má nová semena od prověřených firem, nevzejdou jim všechna. S tím letos pomůže jednoduchý nápad, díky kterému budete mít podstatně bohatší sklizeň.

plant-1474807_640Stačí mokrý hadřík
Trik, který vám se semínky rajčat pomůže, jsme si vyposlechli v dopolední poradně Českého rozhlasu. Potřebujete k němu jen kuchyňský houbový hadřík a mikrotenový sáček. Kouzlo jednoduchosti je v tom, že do namočeného hadříku nasypete semínka, hadřík zabalíte a dáte do sáčku na topení. Hadřík nevyschne, a tak budou semínka v ideálním teplém a vlhkém prostředí.

Za den už by měla mít všechna semena klíčky. Ale pozor. Semena nesmíte v hadříku nechat déle než dva dny. Pak už by byly klíčky moc dlouhé, vzájemně by se zamotaly a při rozdělení byste je poškodili.

plant-999375_640Sólo pro pinzetu
Naklíčená semínka berte opatrně pinzetou a vysejte do sadbovačů nebo jiffů. Nevíte, co jsou jiffy? Jsou to tablety z lisované rašeliny a třeba kokosového vlákna, které nahradí výsadbový substrát. Jiffy dáte do misky nebo sadbovače. Jaká je výhoda tohoto způsobu pěstování? Nehrozí padání klíčních rostlin a rostlinky rychleji zakoření. Navíc vám odpadá pikýrování, tedy pracné rozsazování sazenic, kterým se objevily první pravé lístky.

Pokud se rozhodnete pro výsev do substrátu, rozhodně si vyberte supresivní substrát pro výsev, který je obohacen o houbu. Ta pomáhá proti padání a odumírání klíčních a vzcházejících rostlin.

Podívejte si i na náš další článek o tom, jak vysít rajčata do substrátu a postarat se pak  o semínka.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..