Velikonoční beránek pečený bez formy

Nemáte doma formu na pečení beránka? Nevadí – s naším tipem ji letos potřebovat nebudete. Základem jednoduchého beránka jsou totiž oblíbené skořicové rolky. 

Velikonoční klasiku třeba ze šlehačkového těsta mám strašně ráda. Jen s koupí formy na beránka pořád otálím. Málokterá má sympatický „obličej“ a taky si říkám, že se použije jednou a po zbytek roku bude jen zabírat místo. Možná z těch skladnějších silikonových konečně něco vyberu. Zatím ale pečení řešíme tímto méně tradičním způsobem.
Těsto na beránka si můžete připravit podle tohoto základního receptu na skořicové rolky, který jsme na našem webu použili na velikonoční skořicové zajíčky. Používá se stejné kynuté těsto se stejnou náplní, ale můžete samozřejmě zkusit i obměny – přidat na jemno namleté ořechy apod. Navíc potřebujete jen moučkový cukr na posypání a sušené ovoce či čokoládové čočky na obličej beránka, my jsme použili sušené švestky.

Jak na to:


OK_DSC_0297-ok1. Necháme si vzejít kvásek, po čtvrt hodině ho smícháme s moukou a zbylými ingrediencemi a vypracované těsto necháme pod utěrkou alespoň hodinu v teple kynout. Z uvedené dávky uděláte beránka a ještě vám zbyde na pár samostatných rolek.

DSC_03112. Z vykynutého těsta si dáme stranou bochánek na hlavu a menší kuličky na nohy a zbytek rozválíme na 25 cm vysoký plát. Potřeme ho náplní z másla, cukru a skořice a zarolujeme. Nerovný kraj si odřízneme na uši a ocásek.

DSC_03153. Rolky seskládáme na plech do tvaru tělíčka beránka. Nechte mezi nimi takové rozestupy, aby se po vyběhnutí v troubě spojily dohromady (my je příště dáme ještě o trochu blíž). Hlavu uděláme z většího bochánku, růžky z polovičních rolek, nohy z menších kuliček těsta. Necháme na plechu pod utěrkou ještě 15 minut dokynout. Pak potřeme vajíčkem.

4. Pečeme v troubě předehřáté na 190 °C asi 15-18 minut. Tělo hotového vychladlého beránka pocukrujeme moučkovým cukrem do bíla, hlavičku vynecháme.
DSC_0332

 

 

Foto: Jaksiudelat.cz