Jak si z trubky udělat jahodový záhon, který se vejde i na balkon

Taky se nemůžete dočkat, až zase přijde jahodová sezóna? Chcete-li letos sklízet vlastní úrodu, je nejvyšší čas pustit se do přípravy svého ‚záhonku‘ – pro tento skvělý vertikální se najde místo i na miniaturní zahrádce či běžném balkonu. 

Co naplat, nejlepší jahůdka je domácí, čerstvě utržená. A tento sen téměř každému splní vertikální pěstování, které má obrovskou výhodu – nároky na prostor jsou skutečně minimální. Jahody vám skvěle porostou na slunečném balkoně či terase, i v každém nevyužitém rohu zahrádky. Vyrobit si vlastní pěstebník není složité ani nákladné, pusťte se do toho.

Potřebujete

parts (1)PVC trubku o průměru 10 či 15 cm (délka trubky bude výška pěstebníku) + koncovka na trubku
Úzká trubka o průměru přibližně 15 mm (o 10 cm delší než PVC trubka)
Geotextilie či pytlovina pro zabalení zavlažovací trubky
Vrtačka + vrták 2-3mm a vrtací korunka (děrovačka) na vyříznutí 5-7cm otvoru
Pilka, korek, provázek
Asi litr štěrku
Kvalitní zemina, sazenice jahod
Podle potřeby pomůcky na připevnění hotového sazebníku

Jak na to

drillwatertube1Široká trubka tvoří ‚záhonek‘, tenší trubka bude sloužit k zavlažování. Začneme tím, že si seřízneme širokou trubku na požadovanou délku a zavlažovací trubku odměříme podle ní plus přídavek cca 10 cm.

2 Na vrtačku nasadíme klasický vrták a do horních  2/3 tenké trubky vyvrtáme otvory pro zavlažování. Kdybychom udělali otvory po celé délce zavlažovací trubky, všechna voda by nám vytékala dole a rostliny v horní části pěstebníku by neměly dost vláhy. Případně můžete dole udělat jednu malou dírku.

3 Ustřihneme si takový kus geotextilie či pytloviny, abychom jím mohli omotat provrtanou trubku a překrýt všechny otvory – zabráníme tak tomu, aby nám dovnitř prorůstaly kořeny a zavlažovací trubku ucpávaly. Tkaniny připevníme obmotáním provázkem. Spodní konec hotové trubky nepropustně utěsníme korkem.
completewatertube

4 Nyní se vrhneme na širokou PVC trubku. Vrtačku vybavíme nástavcem (korunkou) pro vyřezávání otvorů. Pokud bude vertikální záhon stát u zdi, pamatujte na to a otvory na jedné stran nedělejte. Vejít by se vám pak měly tři řady děr, jednotlivé otvoru směrem nahoru v rozestupu cca 20 cm. Posledních 20 cm trubky necháme bez děr.
drillholes

5Na řadu přichází plnění – trubku uzavřeme koncovkou, dovnitř vložíme připravenou zavlažovací trubku a dospod nasypeme asi 10cm vrstvu štěrku jako drenáž. Poté postupně přisypáváme kvalitní zeminu a osazujeme jahodníkem. Náš tip: Spodní patro můžete osadit lichořeřišnicí nebo měsíčkem – postarají se o dekorativní vzhled a odlákají pozornost škůdců, které by lákaly jahody nahoře.

6 Po osázení se ujistěte, že je pěstebník na svém konečném stanovišti pořádně připevněný a dostatečně stabilní, aby ho neshodil poryv větru apod. Za pár měsíců se rostlinky krásně rozrostou a trubka pod nimi téměř nebude vidět.
plantingtubeinpositionlater

 

Doporučujeme: Všechny vertikální záhonky vyžadují pečlivé zavlažování, v horkých dnech skutečně každý den, snadno totiž vyschnou. A pokud zjistíte, že na vaše sladké jahůdky míří zástupy nenechavých mravenců, potřete okolí pěstebníku pomerančovým či citronovým olejem, mělo by je to od dalších loupežných výprav odradit. 

 

Zdroj: UrbanGreenSpace

 

sklenik-728x90.jpg