Máte doma vypiplané sazenice rajčat, nebo jste si je už koupili? V půlce května, po Zmrzlých mužích, už je můžete vysadit na záhony. Víme, jak na to.
Rajčata jsou skvělá zelenina, kterou zvládnete nejen hýčkat ve skleníku, ale pěstovat i na záhoně, nebo dokonce v květináči na balkoně. Pěknou úrodu můžete mít i na lodžii v paneláku. Poslední dobou je také velmi oblíbené pěstování v pytlích položených třeba na paletách. Podle všech zahradnických pouček by se měly sazenice vysazovat až po Zmrzlých mužích. Pak už jsou mrazíky jen ojedinělé a choulostivým rostlinkám nehrozí takové nebezpečí.

tomato-999110_640

Voda na listech sice vypadá na fotce dekorativně, ale v reálu podstatně zvyšuje riziko vzniku plísně. Ta vám snadno a rychle zničí celou úrodu.

Vybrat si můžete celou řadu druhů podle velikosti, barvy a i tvaru. Poslední dobou jsou oblíbená především tyčková rajčata, která ovšem potřebují oboru. Pro pěstování v půdě potřebujete slunné místo. Pozor na to, aby tam předtím nebyly brambory, protože hrozí přenos plísně. Vyhlubte jamku, do které přidejte trochu vyzrálého kompostu. Zároveň vedle zatlučte kolík nebo jinou oporu. Pak vložte sazenici a trochu zasypte. Zalijte, zcela zasypte a přichyťte k opoře.

Když si sazenice kupujete, neberte ty nejvyšší. Lepší je kompaktnější rostlina, která se lépe ujme.

Když si sazenice kupujete, neberte ty nejvyšší. Lepší je kompaktnější rostlina, která se lépe ujme.

Květináč musí mít odtok
Pokud se rozhodnete pěstovat rajčata v klasické nádobě, pamatujte na to, že musí mít odtokové otvory, aby se u kořenů nehromadila voda. Mohly by pak uhnít. Jiné to je u samozavlažovacích květináčů, ve kterých rajčata docela dobře prosperují. Máte tak mnohem méně starostí se zálivku, i když třeba jedete na celý víkend na chatu nebo dokonce na týdenní dovolenou. Pro pěstování v nádobách a pytlích pořiď kvalitní substrát. Další možností je silný igelitový pytel, kterému ovšem nezapomeňte odstřihnout roh, aby byl odtok. I v nádobách a pytlích je u tyčkových druhů důležitá opora. Když se budete o rajčata dobře starat a máte na balkoně dost slunce, budete mít možná větší úrodu než na záhonech. Na balkoně vám sazenice rozhodně nespořádají hladový slimáci.

nejhorší je natočit do konve vodu z kohoutku a začít zalévat. Ledová voda může rostliny zahubit.

Nejhorší je natočit do konve vodu z kohoutku a začít zalévat. Ledová voda může rostliny zahubit, proto ji nechte přes noc odstát. navíc stihne vyprchat chlór.

Pozor na zálivku
V horkých dnech je potřeba hlídat rajčata v nádobách a pytlích. Mají kolem sebe málo substrátu, a tak jim hrozí přehřátí a vyschnutí. Zálivku je nejlepší naplánovat na ráno, kdy máte jistotu, že do večera případně polité listy uschnou. Vodu je potřeba směřovat ke kořenům, nikdy na list. Vlhké listy zvýší riziko vzniku plísně a kromě toho je kapka pod slunečním paprskem jako lupa. Slunce tak může listy popálit. Na zálivku je nejlepší samozřejmě dešťová voda. Ale když ji nemáte, nechte tu z kohoutku přes noc odstát.

tomato-847391_640Nezapomeňte na výživu
Především rostliny v nádobách nebo pytlích mají omezený přísun živin. A oslabená rajčata se chorobám i škůdcům hůř brání. V omezeném množství substrátu se živiny velmi rychle vyčerpají. Na co si dát pozor?
– Hnojit byste měli pravidelně, jinak hrozí, že plody nedozrají. Není to žádná choroba, jen chybí důležité prvky.
– Když chybí draslík, místo kolem stopky plodu nevybarvuje, takže u žlutých plodů zůstává zelené a u červených žluté.
Když chybí vápník, spodní část ploch sesychá a tvoří se tam kulatá skvrna.
Nedostatek hořčíku zase signalizuje, když spodní okraje listů sesychají a objevují se na nich žlutavé skvrny.

Během sezony můžete hnojit například Kristalonem, Organo-minerálním hnojivem Agro, Pokonem, Substralem nebo Forestinou. U tyčkových odrůd nezapomeňte zaštipovat výhony. Nejlépe rukou, když jsou ještě měkké a čerstvé.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..