Retro nálady a móda hýbe světem. Ale všechno je to nové. Jak to v českých domácnostech v 70. a 80. letech minulého století vypadalo doopravdy, se můžete podívat v Galerii Tančící dům na výstavě RETRO.

žena za pultem jako živá

žena za pultem jako živá

Chcete udělat radost rodičům nebo prarodičům? Vezměte je na výstavu, kde se vrátí do mladších let. V tančícím domě najdete skutečně to nejlepší z té doby. Najdete tu reálné instalace panelákových bytů včetně spotřebičů a celkového bytového vybavení i s designovými předměty denní potřeby. Není divu, že výstavu v jednom kuse provází nadšené výkřiky ve stylu. „Jé, to jsme měli doma. A tohle taky. Tohle máme ještě na chalupě.“

a11a12a13A opravdu je to jako exkurz do minulosti, protože tehdejší domácnosti si byly podobné jako vejce vejci. Rozhodně to nebyly věci škaredé. Tedy alespoň některé, protože v dobrém stavu nebo zrekonstruované se dnes prodávají za dost peněz.

a2Skvělá vychytávka je autentická telefonní budka se zcela autentickým telefonním seznamem. Pokud jste v těch letech měli v Praze třeba dědečka, který měl tehdy úzkoprofilový telefon, najdete ho.

Krásné ale neprodyšné.

Krásné ale neprodyšné.

a18Móda ulice
Především dámy potěší další část expozice s modely své doby. Jsou tak pěkné. Máte pocit, že když propátráte skříně a nějaký ten zachovalý kousek najdete, můžete hned vyrazit. Ale chyba lávky. Socialistické materiály byly umělé, takže v nich bylo jako pod celtou. A původní modely měly navíc příšerně úzké průramky.

a4a8a9a6Sladké mámení
Moc pěkné jsou vystavené obaly od nejrůznějších pochutin nebo unikátní kostýmy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Libuše Šafránkové, Hany Zagorové a Dagmar Patrasové. Vzhledem k tomu, že s nárůstem počtu televizních kanálů televize reprízují jako o život, určitě některé z nich budete znát.

Legendární rybí tričko z filmu Jak utopit doktora Mráčka.

Legendární rybí tričko z filmu Jak utopit doktora Mráčka.

a16Dlaždičky se nedochovaly
Zajímavostí jsou expozice koupelny. Tehdejší obklady se nedochovaly, takže je v Raku v závodě Horní Bříza s původními vzory vyrobily. Použili při tom klasický sítotisk. Znalci techniky jistě pochopí, jak daleký výlet v čase to byl.

Našlo se místo i pro dobový stan.

Našlo se místo i pro dobový stan.

Nezapomenutelný pan Vajíčko
Na výstavě se také dočtete, jak to bylo se zrodem animované postavičky fenomenálního pana Vajíčka, který oddělovala reklamní spoty v Československé televizi a dodnes funguje jako symbol tohoto období. Galerie Tančící dům je první, komu se po 28 letech na něj podařilo získat licenci.

24423Fenomenální výhled
A když už budete v Tančícím domě, můžete se vydat výtahem do 7. patra do  restaurace Ginger a Fred . Z místní terasy je krásný výhled na Prahu. Mají tu i dalekohled.

Nemáte ještě nějakou tu desku ze stěny slávy doma?

Nemáte ještě nějakou tu desku ze stěny slávy doma?

Na výstavu RETRO 70.- 80. let se můžete vydat až do 16. Října v Galerii Tančící dům v Praze od 9 do 20 hodin. Plné vstupné je 190 Kč, rodinné 380 Kč.

 

Foto: Maru

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..