V zimě se mojí malé dcerce zhoršuje atopický ekzém. Kdo s ním má zkušenost, ví, jak dokáže potrápit. A jak je každá rada drahá – a individuální. Co pomáhá jednomu, u druhého nefunguje. Proto tento „domácí“ krém přinášíme jako tip, který zabral u nás, nikoli jako zázračný všemocný lék.

Víc než doporučované značkové přípravky z  lékárny  dceři vždycky zabírala prachobyčejná modrá indulona. A taky domácí konopná mast, dělaná v základu ze sádla. S tím jsme si vystačili. Ale poslední zimu se ekzém hodně zhoršil a rozšířil na nová místa. Zápěstí, hřbety rukou, loketní jamka – na ošklivá ložiska obvyklé mazání přestalo zabírat, kůže byla pořád suchá, objevovaly se prasklinky, malá se v noci svěděním budila. Nakonec jsme to nejhorší museli chtě nechtě zaléčit kortikoidovou mastí.

Hledali jsme něco účinného na další udržování pokožky. Konopná mastička od babičky došla, a tak jsem pátrala na webech a diskuzích po jiné náhradě. A protože se nám osvědčilo „čím jednodušší, tím lepší“, zaujal mě tento míchaný krém. A musím říct, že funguje dobře jak na dítě, tak i na moji extrémně suchou pokožku. Další krizové období – podzim – je tu, takže budu dělat novou dávku.  

Na krém potřebujete:

krem_na_ekzem130 g kalciové masti (calcium pantothenicum)
30 g mast s vitaminem E (měla jsem 5%)
30 g mast Infadolan

(jsou to běžné, volně dostupné mastičky, seženete v každé lékárně, celkově vás vyjdou kolem 150 Kč)

Připravte si vhodný čistý (na toto opravdu dbejte) kelímek a všechny tři mastičky dejte v poměru 1:1:1. Špachtličkou složky důkladně promíchejte. Při používání pak krém z kelímku také nabírejte pěkně hygienicky špachtlí. 

Krém má příjemnou lehčí konzistenci. Ručičky hezky zklidnil, suchá ložiska dobře promazával, ale přitom mi přišlo, že je zbytečně nezatěžoval. Celé léto je holčička bez ekzémových příznaků, takže jsem zbytek mastičky využila na ošetřování svých nohou, rozuměj suchých pat – a tam se teda taky skvěle osvědčil. 🙂

Při prvním použití krému buďte opatrní a vyzkoušejte ho, co udělá na malé plošce kůže – prostě pravidlo, které platí pro jakékoli přípravky, které na sebe či své dítko nanášíte. A držím pěsti, ať u vás pomůže stejně jako na ručkách naší malé.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..