Vánoční svátky jsou dobou hojnosti. Jak pro nás, tak pro naše čtyřnohé mazlíčky. Přece bychom je neošidili? Ale to, co vypadá, jako dobře míněné přilepšení se může zvrtnout a místo pohodového koukání na televizi, budete vysedávat v čekárně u veterináře.

Zvířata nás mají ráda a hlavně nám věří. Všechny ty dobroty, které si teď dopřáváme. je lákají
a na rozdíl od nás nevědí, že některé jsou pro ně škodlivé. A možná i vy jste už zapomněli, co všechno by měli vaši mazlíčci v jídelníčku vynechat. Malá rekapitulace není od věci.

Cukroví čokoládu mějte pod dohledem
O Vánocích jsou ve většině domácností sladkosti na každém kroku. Na táccích vyložené cukroví, čokoládové figurky na stromku, na stolech vánočka. To všechno především psi velmi láká a v nestřeženém okamžiku rádi ochutnají. Někteří chovatelé jim dokonce sladkosti nabízejí sami. Ale není to dobře. Hodně bytových psů trpí nadváhou až obezitou a každá další kalorická bomba jim jen uškodí. Nejhorší je, když dobrota obsahuje čokoládu. Ta u psů ovlivňuje správnou funkci slinivky a může vést až k poruchám srdečního rytmu. Ve větším množství je toxická. Psy může i zabít. To hrozí hlavně u menších plemen.

Vánoce jsou o umnění odolat hladovým pohledům a nedat zvířatům nic od stolu.

Vánoce jsou o umění odolat hladovým pohledům a nedat zvířatům nic od stolu.

Nesolit a nesmažit 
Dělit se psem o smažený řízeček nebo kapříka tak není ideální. Tento způsob úpravy představuje velký nápor na slinivku. Konzumace většího množství takového jídla může skončit i jejím zánětem. Hodně kořeněná jídla zase mohou přivodit potíže s ledvinami nebo až poškození mozku.

Dávat psům syrový bílek je mýtus
Hodně chovatelů podlehlo mýtu, že pes bude krásnější a kvalitnější srst, když mu dají syrové vaječné bílky. A těch je jako zbytků po pečení cukroví nebo další vánočky mezi svátky dost. „Rozhodně je nelijte do psí misky. Syrové vaječné bílky jsou totiž samy o sobě pro psy nevhodné, obsahují látku avidin, který zapříčiňuje úbytek vitaminu B v těle psa,“ radí Adéla Palacká, výživářská specialistka Fitmin. Podle ní je řešením tepelná úprava, ale je při tom nutné uvažovat o množství bílků v souvislosti s hmotností a velikostí plemene psa.

Kromě krmení je v kočičí domácnosti potřeba promyslet zajištění stromku. Šplhání žádná kočka neodolá.

Kromě krmení je v kočičí domácnosti potřeba promyslet také zajištění stromku. Šplhání žádná kočka neodolá.

Kočkám mléko ani na Vánoce
Rozhodně se ani na Vánoce nenechte inspirovat sledování Popelky, která přilepšuje kocourovi mlékem. Kočky nedokážou strávit laktózu. Mléko jim sice chutná, ale ve výsledku jim často způsobí silné průjmy.

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..