Jak bez trápení vyčistit připálené hrnce

girl-311694_1280Někdy se prostě nezadaří a dno hrnce či pánve  ‚ozdobí‘ pořádná vrstva připáleniny. Nedřete si ruce s drátěnkou! Jsou naštěstí mnohem šetrnější způsoby, jak uvést nádobí do původního stavu. 

Osvědčená trojkombinace

Než si začnete zoufat nad zničeným nerezovým hrncem, vyzkoušejte tento osvědčený postup: Do hrnce nalijte hrnek vody, přidejte hrnek octa a přiveďte k varu. Po chvilce už byste měli vidět první náznak zlepšení. Sundejte hrnec z plotny a přihoďte do něj dvě lžíce jedlé sody. Počkejte si, až to pořádně vyšumí, pak  směs z hrnce vylijte a dočistěte ho pomocí drsné strany houbičky. Už by to mělo jít bez použití hrubé síly. Pokud je připálenina zvlášť odolná, udělejte z jedlé sody a pár kapek vody pastu, natřete na potřebná místa a nechte chvíli působit.

Koupel v prášku do pečiva

Podobnou službu vám prokáže prášek do pečiva. Nasypejte ho do hrnce, přelijte vodou a jděte klidně spát (nebo si alespoň na hodinku odpočinout). Po této lázni to připálenina vzdá a půjde snadno odstranit. Dno můžete také posypat vrstvou soli do myčky a nechat působit přes noc. Ráno půjde všechno krásně sloupnout.

Nechte to vybublat

Naše babičky odstraňovaly škody trochou vody, pár lžícemi soli a dlouhým, pozvolným provařením. Stejně dobře funguje také běžný prášek na praní. Povařte ho s troškou vody a máte po starostech. Jen pozor, raději neodcházejte od sporáku – hodně to pění!

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..