Loutkové divadlo nemusí být drahá záležitost, když si podle našeho návodu uděláte postavičky z roliček od toaletního papíru. Na každou hru můžete mít nové.

Vždy mě mrzelo, že nemáme rodinné loutkové divadélko, které by se dědilo z generace na generaci. Nejvíc jsem toužila po kašpárkovi. Ale nebylo a ani v obchodě jsem neviděla to pravé. Navíc byl počet postaviček vždy limitovaný, takže se daly hrát jen podobné pohádky. A tak jsme dostali doma nápad, vyrobit si divadélko variabilní. Z roliček máte počet postaviček neomezený a vyrobit nové na další pohádku zabere jen chvíli. Buď si necháte figurky tak, jak jsou, nebo je můžete přilepit na špejli. Pak stačí scénu postavit na vyšší místo a  hrát opravdové divadlo. Nám doma se líbí posouvat zvířátky rukama, protože pak si děti pohrají s figurkami i podle svého bez divadla.

Základem se nám stala pohádka Boudo, boudičko. Znáte to určitě ze školky nebo od babičky taky. Zvířátka objeví v lese chaloupku a každé nové se ptá: Boudo, boudičko, kdo v tobě přebývá. Spor se vede o zvířátka, protože je více verzí. U nás byla Myška Hrabalka, Žabka Kuňkala, Zajíček Ušáček, Liška Ryška a pak samozřejmě Medvěd Všechnosněd, který chaloupku zničí. Kdo pohádku nezná, může se podívat zde.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAPotřebujete

Na loutky – papírové roličky, samolepící barevné papíry, barevné papíry, nalepovací oči, tavnou pistoli, lepidlo, nůžky, jehlu, nit, fixu, bambulky

Na scénu – úzkou pevnou papírovou krabici, zbytky samolepící fólie, nůžky

Myška Hrabalka
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAJediná myška je ležící. Roličku zkraťte, polepte delším kusem papíru. Na jedné straně papír seskládejte a tak roličku uzavřete. Tam přijde ocásek. Na druhé straně papír stáhněte nití a svěřte dohromady, aby vznikl čumáček, na který přilepte tavnou pistolí bambulku.KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Bambulky poslouží i na uši a tlapky. Přilepte oči a na zadeček z proužku papíru ocásek. Když nemáte nalepovací oči, namalujte je nebo vyrobte tak, že tavnou pistolí na velký bílý knoflík přilepíte malý černý.

Žabka Kuňkalka
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERACelou roličku polepte zeleným papírem, přidejte oči, žluté bříško a pusu s jazykem. Bříško je jen barevný obdélník, který z jedné strany zakulatíte. Dospod roličky přilepte zelené nožičky a z boku ručičky. Vystříhejte u nich tlapkové prstíky.

Zajíček Ušáček
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAPostup je stejný jako u žabky. Jen čumáček je nakreslený fixou a uši jsou ze dvou proužků papíru přilepených uvnitř ruličky. Nezapomeňte na malou bambulku jako ocásek.

Liška Ryška
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERATa v pohádce sice nebyla, ale mně se líbila na jinou pohádku  se zajíčkem. Polepte roličku a zvnitřku roličky přilepte dva trojúhelníky jako uši. Mohou být dvoubarevné. Čumák vytvoříte tak, že pod oči přilepíte tavnou pistolí papírový trojúhelník a na něj bambulku. Ostatní je stejné jako u žabky. Ocas vytvoříte tak, že papírový obdélník nastřihnete do poloviny na centimetrové proužky. Pak ho srolujete a přilepíte tavnou pistolí.

Medvěd Všechnosněd
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERANejprve si vystřihněte medvědí hlavu, kterou polepíte barevným papírem, tavnou pistolí přilepíte oči a čumák. Kousek bílého papíru je podklad pod pusu nakreslenou fixou. Celou roličku polepte barevným papírem a hlavu navrch přilepte tavnou pistolí. Zbytek je stejný jako u žabky. Nezapomeňte na bambulkový ocásek.

Pejsek
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAOpět vystřihněte nejprve hlavu, udělejte obrysy a pusu fixou a přilepte oči a bambulkový čumák. Pak je postup stejný jako u medvěda. Jen ocásek tvoří srolovaný proužek papíru. Pozor, musí být nahoru, je to veselý a sebevědomý pejsek.

Koala
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERATohle měl být původně medvěd, ale moc tak nevypadal. Takže je to koala. Postup je stejný jako u žabky. Navíc jsou jen bambulkové uši a ocásek.

Scéna
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAAby bylo kde hrát, udělejte si i divadelní pódium. Mně k tomu stačila obyčejná pevná úzká krabice, ze které nejprve odřízněte zadní stranu. Potom odřízněte i přední tak, aby zbyly asi čtyřcentimetrové okraje. Zepředu i ze stran divadélko polepte samolepící fólií. Já mám tu spoustu zbytků, protože průběžně chodím do prodejny tapet, kde je prodávají po pár korunách. Ale snadno scénu i natřete barvou nebo polepíte zbytky látky. A komu se chce, může si na drátek pověsit oponu.KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Foto: Maru

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..