Nejjednodušší pletená čepice – zvládne ji každý!

DSC_9450-okKdyž říkáme každý, myslíme tím, že skutečně stačí umět pouze základní očka hladce obrace a vládnout dvěma jehlicemi. Čepice se totiž plete jako prostý obdélník!

Co potřebujeme:

Klubko vlny, rovné jehlice (velikost podle tloušťky vlny), velkou jehlu s tupou špičkou

Jak na to:

1 Začínáme klasickým pružným lemem 2 oka hladce + 2 obrace, proto si na startu nahodíme sudý počet ok. Pro příklad – pro 4leté dítě s obvodem hlavy 51 cm jsme nahodili 76 ok a pletli na jehlicích č. 4.

2 Pružný lem pleteme do výšky cca 5 cm jednoduše : 1. řada – okrajové oko – dále střídáme 2 hladce, 2 obratce – okrajové oko. Druhou řadu pleteme tak, aby se oka z lícové strany jevila stále stejně (tzn. ta, která byla v 1. řadě hladce, uděláme ve 2.řadě obrace  atd.)

Osvědčená záchrana: Někdy se i při sebelepším měření stane, že přesně neodhadnete velikost. Jestliže máte čepici volnější, než byste potřebovali, můžete lemem z rubové strany protáhnout kulatou gumičku. Osvědčenou fintou je také lem čepice obháčkovat, trochu se tím stáhne. 

3 Když máme lem hotový, můžeme pokračovat dvěma způsoby: pleteme hladký žerzej (to znamená lícovou řadu hladce, rubovou obrace), nebo zůstaneme u pružného vzoru po celé čepici. V tuto chvíli můžeme také přesedlat na silnější jehlice nebo v řadě těsně nad lemem několik ok přidat, ale není to nutné. Výsledek je skvělý i bez toho.

4Zvoleným vzorem pokračujeme do potřebné výšky – u naší dětské čepice to bylo cca 20 cm. Pak v jedné řadě spleteme každé 2. a 3. oko, abychom snížili celkový počet ok na polovinu, a potom upleteme ještě jednu řadu. Potom s přibližně 0,5metrovým přesahem odstřihneme vlnu (potřebujeme ho na sešití) a navlékneme ji  do jehly.

5 Tu pak protáhneme zbylými oky na jehlici, jehlici vyndáme a pleteninu na přízi stáhneme co nejvíce k sobě, aby nám vznikla co nejmenší dírka na špičce čepice. Zbytkem příze na jehle potom čepici směrem dolů sešijeme. Pokud to zvládáte, můžete šev místo toho sháčkovat. 

Hotovou čepici dozdobíme třeba výraznými knoflíky, háčkovanými aplikacemi – květinami apod. nebo ji přidáním bambule proměníme v roztomilého kulíška. Návod na úplně jednoduchou kytičku pletenou pouze hladce-obrace najdete ZDE. 

 

 

 Foto: Los Typos

 

 

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..