Jeden recept, dvě zavářky do polévky: Nejlepší domácí nudle a drobení

Sáhnout po sáčku v obchodě je určitě pohodlnější, ale co si budeme povídat – chuť domácí zavářky ve vývaru nic nenahradí! Udělejte si vlastní nudle či drobení. Jejich příprava není žádná věda, na těsto vám stačí jen dvě ingredience…

Jsem ráda, že jsem ještě zažila ty klasické prázdniny u babičky na vesnici. Rána, kdy se dělaly nudle, mám dodnes v živé paměti. Babička nasypala na vál hromádku mouky, my s bratrancem  jsme uprostřed udělali důlek a rozklepli do něj vejce. Když pak bylo těsto hotové, sledovali jsme, jak ho babička pečlivě válí. „Rozválené těsto musí být tak tenké, aby se přes něj daly číst noviny,“ mrkala na nás. Tohoto bodu dokonalosti dosáhla snad jen ona…

Ale my ostatní kvůli tomu nemusíme truchlit, protože i nedokonalým domácím nudlím ty kupované nesahají ani po kotníky!

Potřebujeme

1 hrnek (cca 220 g) hrubé mouky, 2 vejce
plus podle potřeby 1-2 lžíce vody a hladkou mouku na posypání válu

Najdete i recepty z polohrubé mouky, ale u nás se používá zásadně hrubá. Pokud chcete dělat menší/větší množství nudlí, dodržujte u surovin poměr přibližně 100 g mouky na 1 vejce. Přesně se to těžko určuje, záleží na kvalitě mouky i na velikosti vajíčka. Uvidíte při zpracování – pokud bude těsto hodně lepivé, přisypejte mouku. Když bude příliš tuhé, pomozte si  přidáním lžíce vody.

Jak na to

nudle 1_21Odváženou mouku si vysypeme na vál, uprostřed vyhloubíme důlek a vyklepneme do něj potřebné množství vajíček. Důlek děláme proto, aby se nám vajíčka nerozutekla 🙂 Pokud těsto budete míchat v míse, samozřejmě ho dělat nemusíte. Náš tip: Pokud nemáte domácí vajíčka a chcete mít nudle krásně žluťoučké, přidejte trošku kurkumy.

2Vajíčka vidličkou zamícháme do mouky. Potud je to pohoda – pak přijde na řadu tvrdá ruční práce. Těsto se musí rukama pořádně prohníst. Dokonale propracované těsto rozdělíme na dva bochánky a necháme alespoň půl hodinky pod utěrkou či v sáčku.  Náš tip: Můžeme také použít starý babičkovský trik – bochánky necháme čtvrt hodiny odpočívat pod nahřátým hrncem, miskou nebo vyšší pokličkou. Těsto krásně zvláční a jde pak mnohem lépe rozválet.

nudle 3_43Na pomoučeném vále pak těsto rozválíme na ultra tenkou placku (počítejte s tím, že je to trochu dřina). Plát pak necháme zaschnout, aby se nám těsto při krájení nelepilo. Schnutí urychlíme, když plát položíme na utěrku a po deseti minutách obrátíme. Pozor! Pokud se vám později nudle při krájení lámou, nechali jste těsto schnout příliš dlouho.

4Zaschlý plát pak rozkrájíme na stejně široké pruhy. Ty si naskládáme na sebe a ostrým nožem trpělivě krájíme co nejtenčí nudličky. Napoprvé možná nebudou úplně vlasové, ale rychle získáte cvik. Nudle můžeme použít buď  čerstvé, nebo je rozprostřeme do tenké vrstvy a necháme důkladně usušit na později. Na uvaření nudlím stačí přibližně 5 minut.

Jedno těsto = dvě různé zavářky

DSC_0035Recept na nudlové těsto můžeme použít na další oblíbenou zavářku – drobení neboli taky strouhání či mrveničku. Ta se hodí, zvlášť když nás tlačí čas. Narozdíl od trochu zdlouhavých nudlí je její příprava super rychlá!

Těsto připravíme stejně podle výše uvedeného postupu, na jednu rodinnou polévku by měla stačit dávka z cca 100 g mouky. Hotový bochánek jen jednoduše nastrouháme na nejhrubším slzičkovém struhadle – klidně rovnou do polévky.
Drobení si také můžeme nasušit do zásoby – využijte například chladnoucí troubu po pečení.

 

Foto: Los Typos, FreeDigitalPhoto.net

 

2 komentáře

  1. Linda

    Nudle vypadají úchvatně 🙂 Výborná inspirace. Doma jsme celá rodina polévková tak to určitě oceníme. Milujeme jak zavářku do polévky, tak i drobení. Manžel se po něm může ujíst 🙂

    Odpovědět

Nechte vzkaz

Váš email nebude veřejný

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..