Vitamínová bomba - návod na pěstování řeřichy
Vitaminovou bombu řeřichu si snadno vypěstujete doma za oknem.

Domácí vitamínová bomba! Vypěstujte si na parapetu řeřichu a vyrobte z ní třeba bylinkové máslo

I když nejste žádný velký pěstitel, můžete mít i teď na okně do týdne  čerstvé bylinky. Zkuste řeřichu, která bude skvělá do pomazánek, salátů i jen tak na pečivo s máslem.

Návod, jak si doma vypěstovat zdravou řeřichuNení na světě člověk ten, aby nedokázal vypěstovat řeřichu. Zvládne to opravdu každý. Řeřicha setá je bylinka, kterou nejen neudoláte, ale navíc ji budete sklízet průběžně. Má svěží, trošku štiplavou, chuť a kromě toho i vysoký obsah vitamínu C a B a řady důležitých minerálů. Díky tomu posiluje imunitu a pomáhá bojovat třeba s jarní únavou.

Jak vysít řeřichu

Pěstování je jednoduché. Já nedám dopustit na plochou misku, na kterou rozložím buničitou vatu nebo i obyčejnou navlhčenou papírovou utěrku. Posypu semínky a dám na teplé a světlé místo. Mám už takové vyhlídnuté na okenním parapetu nad radiátorem. Další možností je dát semena na tenkou vrstvu substrátu a dobře zalít, ale to je na mě moc pracné a špinavé. Do týdne sklízím a vy budete také. Jen si pamatujte, že je potřeba stříhat bylinky s dlouhým stonkem.

Pak už ji můžete použít podle chuti. Tepelně neupravujte, používejte čerstvou, abyste se nepřipravili o cenné látky. Nasypejte řeřichu do polévky, zeleninového či luštěninového salátu či na namazaný chléb. Já ji například přidávám do oblíbeného bylinkového másla. Když jednu dávku řeřichy dostříhám, vyseji novou. V zimních měsících to dělám tak každé dva až tři týdny.

Bylinkové máslo s řeřichou

herbed-cheese-butterPotřebujete:
změklé máslo, čerstvé bylinky (kromě řeřichy můžete použít zelenou petrželku, pažitku i trošku libečku, prostě co zeleného máte po ruce), mořskou sůl, česnek a mletý pepř

Jak na to:

Bylinky dobře opláchněte, osušte a pak nasekejte. Rozměklé máslo dejte do misky. Přidejte bylinky, prolisovaný česnek, sůl a pepř. Dobře promíchejte a dejte na alobal. Zabalte, vytvarujte do válečku a dejte do lednice. Výhoda válečku je v tom, že si pokaždé ukrojíte plátek tak tlustý, jak potřebujete.

Pokud potřebujete uskladnit na delší dobu, zabalte váleček másla to potravinářské folie a uložte do mrazáku.

Náš tip: Dcerky na školním keramickém kroužku vyrobily takovouhle skvělou pomůcky na  pěstování řeřichy – keramický domeček se zahrádkou, která se vystele vatou a řeřicha ji krásně zazelení.