Kytice sušené levandule jako zbraň proti molům
Do spíže zavěste kytici levandule, odpuzuje potravinové moly

Obtěžují vás potravinoví moli? Tohle je 6 zaručených rad, jak se jich zbavit

Když se ve spíži či kuchyni objeví malí tmaví moli, je to pohroma. Čeká vás přebírání zásob, vyklízení, čistění i zbytečné vyhazování potravin, prostě ztráta času i peněz. A navíc se ty potvůrky rády vracejí. Připravili jsme proto vyzkoušené tipy, které vám pomůžou s moly zatočit.

Obávaní moli se čas od času objeví v každé domácnosti. Nemá to nic společného s udržováním čistoty apod., prostě si je přinesete z nákupu například v mouce nebo luštěninách. Rozšířený potravinový škůdce se jmenuje zavíječ moučný a kromě poletujících malých motýlků jeho výskyt prozradí pavučinky, které najdete na krabičkách nebo sáčcích ve špajzu, a larvy-červíci, kteří dorůstají velikosti kolem 1 cm.

Sušená levandule jako zbraň proti molům

Pokud tohoto škůdce doma objevíte,  jako první krok vám nezbude nic jiného, než vyklidit a vymýt všechny skříňky a regály, prohlédnout a případně vyházet uložené potraviny a pak se hlavně postarat, aby se k vám zavíječ brzy zase nevrátil. A k tomu vám pomohou právě tyto účinné voňavé zbraně:

 

  • Levandule – oblíbená květina v sušeném stavu je nejen krásná dekorace, ale pomůže vám i zapudit zavíječe. Pověste na regály do špíže kytičky sušených květů nebo nadrcenou levanduli dejte v mističce do skříňky.List vlašského ořechu jako zbraň proti molům
  • Ořechové listí – specifické aroma ořechového listí „nevoní“ mnoha druhům hmyzu a zavíječ je jedním z nich. Udělejte si zásobu listů a v kelímcích je rozestavte všude tam, kde výskyt molů hrozí.
  • Kytice máty – také máta peprná dobře poslouží jako zbraň proti molům. V sezóně postavte mezi potraviny pěkně voňavou kytici.
  • Voňavý muškát – pokud pěstujete na oknech či terase vonný muškát, určitě si příští rok nezapomeňte pár listů utrhnout a nasušit. I on moly odpuzuje.
  • Bobkový list či hřebíček – bobkový list je léty prověřený účinný prostředek, který používaly už naše babičky. Koření dejte do tenkých pytlíčků nebo volně poházejte po policích. To samé můžete udělat s hřebíčkem.
  • Bobkový list můžete použít v spíži proti molůmLepicí lapače – vcelku spolehlivě fungují i kupované lepicí pásky či destičky. Také pracují s vůní, ale obráceně – jejich aroma moly přitahuje, takže s radostí na lapač usednou a přilepí se.

A ještě jeden tip od čtenářů navíc – pokud chcete mít jistotu, všechny „rizikové“ potraviny strčte nejdříve na pár dní do mrazáku nebo využijte zimních mrazivých dnů a v krabici je vyšoupněte na mráz.

A kde všude se zavíječ rád zabydluje? V mouce, luštěninách, rýži, čokoládě, ovesných vločkách, v oříšcích (na ty pozor!), u nás jsme je našli i v čaji. Dokonce rád ochutná i krmivo pro domácí mazlíčky.

Při jedné obzvlášť velké invazi se i po vyklizení a vymytí všech prostor octovou vodou objevovali moli znovu a znovu, poletovalo jich v kuchyni každý den aspoň pět. Bylo to k zešílení a zdroj ne a ne najít. Až jsme doplňovali ovoce na mísu a vzali do ruky kokosový ořech, který tam také ležel. Zespoda měl díru a uvnitř byla molí velkovýkrmna.